English

Shpërthim i madh diellor të martën në mbrëmje (FOTO)

Shpërthim 'X-Class' është lloji më i fuqishëm i shpërthimit diellor.

Mendohet se një shpërthim i madh diellor në pesë vjet, është një garë drejt Tokës, duke kërcënuar të lëshojë një përrua të grimcave të ngarkuara që mund të pengojnë rrjetet e energjisë, GPS dhe fluturimet me aeroplan.
Dielli shpërtheu të martën në mbrëmje, dhe efektet duhet të fillojnë të ndihen në Tokë ditën e enjte, sipas parashikuesit në Qendrën e motit të qeverisë federale në Prediction Center. Ata thonë se shpërthimi është në rritje.
"Është goditur drejt e në hundë", tha Joe Kunches, një shkencëtar i Oqeanisë Kombëtare dhe Administratës Atmosferike. Ai e quajti atë, Super e marta e versionit diellor.

Stuhia diellore ka të ngjarë të zgjasë deri të premten në mëngjes, por rajoni që shpërtheu ende mund të dërgojë shpërthime në rrugën tonë, tha Kunches. Ai tha se një tjetër grup aktiv i sunspots është i gatshëm të synojë drejtimin në Tokë menjëherë pas kësaj.
Por tani për tani, shkencëtarët janë duke pritur për të parë se çfarë do të ndodhë të enjten pasi grimcat e ngarkuara kanë goditur Tokën në 4 milionë mph.
Fizikanti diellor i NASA, Alex Rinj shtoi, "mund të na japin një goditje të vogël, por përsëri,është larg nga një stuhi super diellore".

Stuhia po vjen pasi një shpërthim i hershëm dhe më i dobët diellor ndodhi të dielën, tha Kunches. Ky shpërthim i ri i grimcave ndoshta do të arrijë pak më vonë se sa parashikuesit mendojnë.
Kjo do të thotë se për Amerikën e Veriut që një pjesë e mirë e saj pati stuhi diellore -dhe ato që shkaktuan këto auroras më të dukshme ose Drita Veriore - do të arrijnë kulmin mbrëmjen e të enjtes. Auroras mund të shkojnë në brendësi, deri në jug në Great Lakes states tha Kunches, por një hënë e plotë do t'i bëjë ato më të vështira për ti parë.
Stuhitë diellore kanë tre mënyra që mund të pengojnë teknologjinë në Tokë: emisionet magnetike, radiot dhe rrezatimin. Kjo është një situatë e pazakontë, pasi të treja ndërprerjet krijojnë një situatë tepër të fortë që ka pasoja të rënda.
Pjesa magnetike e stuhisë ka potencial të madh në rrjetet elektrike të energjisë. Kunches tha se kompanitë e energjisë në mbarë Tokën kanë qenë të alarmuar për ndërprerjet e mundshme. Koha dhe shpejtësia e stuhisë përcakton nëse ajo do të ulë fuqinë e rrjeteve të energjisë.
Në vitin 1989, një stuhi e fuqishme diellore e uli fuqinë e rrjetit të energjisë në Quebec, duke shkaktuar 6 milion njerëz pa energji elektrike.
Stuhia diellore mund të bëjë gjithashtu sisteme pozicionimi global më pak të sakta, dhe gjithashtu mund krijojë ndërprerjet GPS.
Stuhia po ashtu mund të shkaktojë probleme të komunikimit dhe shtoi se rrezatimi përreth poleve në veri dhe në jug ndoshta do të detyrojë kompanitë ajrore për të ndërprerë fluturimet, ndërkohë disa kanë vepruar në këtë mënyrë.
Satelitët gjithashtu mund të ndikohen nga kjo stuhi diellore. Zëdhënësi Rob Navias i NASA-s tha se agjencia e hapësirës ​​nuk ka marrë asnjë masë shtesë për të mbrojtur astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës nga rrezatimi i shtuar nga stuhia diellore.

KOMENTE