English

Aeroplani amerikan X-37B me mision sekret në hapësirë

Aeroplani tepër sekret i forcave ajrore të SHBA-së i fluturoi në hapësirë ku​​është dashur të qëndrojë atje ​​për nëntë muaj, por kjo është shtyrë dhe tashmë ka atje plot 1 vit e 3 ditë dhe askush nuk e di se çfarë është duke bërë.
Ai ka qenë rrotull Tokës me 17.000 milje në orë dhe ishte për shkak të tokës në Kaliforni në muajin dhjetor.
Megjithatë misioni aeroplanit hapësinor Në fund të fundit, nën shkurtime të buxhetit për vitin 2013 me 2017 të propozuar nga administrata Obama, zyra se zhvilluar X-37 do të mbyllen.

Read more: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2112146/Mystery-U-S-X-37B-space-plane-orbit-year.html#ixzz1ocM90X6m është zgjeruar - për arsye të panjohura.

Aeroplani i ngjan një mini anije hapësire ​​dhe është i dyti që fluturon në hapësirë.
I pari zbriti në dhjetorin e kaluar në Vandenberg në bazën e Air Force në Kaliforni, pas më shumë se shtatë muaj në orbitë.

Forcat ajrore thanë se misioni i 2-të ishte për të testuar më tej teknologjinë por si duket qëllimi përfundimtar mbetet sekret.
Aeroplan pa pilot në hapësirë ​​është i dyti i këtij lloji që dërgohet nga Forcat Ajrore të SHBA - por qëllimi i tij kurrë nuk ka qenë plotësisht i shpjeguar.

Megjithatë, shumë skeptikë mendojnë se misioni i automjeteve është mbrojtja ose çështje të spiunimit.
Ka zëra që qarkullojnë se mjeti është mbajtur në hapësirë ​​për të spiunuar në stacionin e ri të hapësirës së re kineze, Tiangong.
Megjithatë, analistët kanë vënë në dukje se vëzhgimi do të jetë i ndërlikuar.

Brian Weeden, nga Fondacioni Botërore i Sigurimit, vuri në dukje për BBC: "Nëse Shtetet e Bashkuara me të vërtetë kërkojnë për të vëzhguar Tiangong, ajo ka mjaft mundësi për të bërë edhe pa përdorimin e një mjeti të tillë si X-37B '.

Por astronautë amatorë kanë kapur imazhe të aeroplanit amerikan mbi Korenë e Veriut, Irak, Iran, Pakistan dhe Afganistan gjë që qartëson edhe më shumë dyshimet se misioni i tij është përgjimi.
Analistë të tjerë të industrisë kanë thënë se ai po qëndron më tepër thjesht deri sa të jetë në gjendje të punojë pasi kjo bëhet për të mbrojtur atë nga shkurtime të buxhetit.
Në fund të fundit, nën shkurtime të buxhetit për vitin 2013 me 2017 të propozuar nga administrata Obama, zyrat e zhvillimit të X-37 do të mbyllen.

KOMENTE