Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Jahjaga fton Angelina Jolie në Kosovë si mundësi për zhvillimin e kinematografisë
English

Jahjaga fton Angelina Jolie në Kosovë si mundësi për zhvillimin e kinematografisë

Presidentia e Kosovës, Atifete Jahjaga mori pjesë në hapjen e Samitit të Tretë "Gratë në Botë", Nju Jork.
Në takimin, e ndjekur nga rreth 2000 pjesëmarrës nga e gjithë bota, do të diskutohen tema që kanë të bëjnë me sfidat globale të shekullit XXI dhe roli i grave në çështjet e sigurisë dhe lidershipit.

Në hapjen e Samitit, Presidentia Jahjaga u takua me ish-sekretarin e shtetit amerikan zonjën Madeleine Albright dhe bisedoi me të për çështjet aktuale në Kosovë.
Në darkën gala të organizuar nga organizatori i Samitit, Presidentia Jahjaga u takua me Drejtorin e Fondit Monetar Ndërkombëtar Drejtues, të zonjës Christine Lagarde, dhe ambasador i Britanisë në Shtetet e Bashkuara, Sir Peter Vestmakot.

Ajo gjithashtu u takua me aktoren e famshme amerikane dhe në të njëjtën kohë ambasadoren me emrin e mirë të OKB-së, Angelina Jolie, dhe e ftoi atë për të vizituar Kosovën në mënyrë që të shohim mundësitë e zhvillimit të kinematografisë në Kosovë.

Në hapje të konferencës, duke folur për "Çmimi i Luftës" ish-Sekretarja amerikane e Shtetit, zonja Madeleine Albright ndahu me pjesëmarrësit përvojën e saj të fëmijërisë, si një refugjate e Luftës së Dytë Botërore duke e krahasuar atë me eksodin e refugjatëve gjatë luftës në Kosovë dhe në vendet tjera të ish-Jugosllavisë.

Zonja Albright ka quajtur ndërhyrjen e komunitetit ndërkombëtar në Kosovë,të drejtë. Në prezantimin e saj zonja Ollbrajt përshëndeti pjesëmarrjen e Presidentes Jahjaga në konferencë dhe kujtoi angazhimin e administratës së ish presidentit Klinton për të zgjidhur çështjen e Kosovës.

KOMENTE