English

Obama dhe Cameron, aleatë, miq, partnerë (FOTO)

Kryeministri britanik David dhe gruaja e tij Samantha Cameron ishin mysafirë nderi në një drekë të organizuar nga Zëvendës presidenti Joe Biden dhe Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton, sot në Departamentin e Shtetit Amerikan.
Ata kanë shkëmbyer shaka madje dhe dhurata mes miqsh. Por ata kanë folur edhe për situatën sot në botë dhe kryesisht gjendjen në Afganistan.
Presidenti amerikan Barack Obama dhe kryeministri britanik David Cameron kanë përjashtuar mundësitë për një ndryshim të planeve për tërheqjen e trupave aleate nga Afganistani nga fundi i vitit 2014, hipotezë kjo e ngritur pas vrasjes së 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan.
Nuk kemi ndërmend të bëjmë ndonjë ndryshim të papritur të planit që kemi aktualisht. Ne do ta përfundojmë misionin në Afganistan dhe do ta bëjmë këtë me përgjegjësi janë shprehur që të dy burrat e shteteve më të fuqishëm.
Nga ana e tij zoti Obama tha se ai nuk parashikon të papritura, në ndryshimet e menjëhershme ndaj planit që tashmë ka për të sjellë forcat në shtëpi.
SHBA, Britania dhe vendet e tjera të NATO-s kanë rënë dakord tashmë për të mbajtur forcat në vend deri në vitin 2014, kur Presidenti afgan Hamid Karzai do të largohet nga posti.

Presidenti Obama nga ana e tij e përshkroi zotin Cameron si një aleat të shquar partner dhe mik të madh.
Në Iran, Obama këmbënguli se nuk është 'koha dhe hapësira' për një zgjidhje diplomatike, në vend të një greve ushtarake për të vendosur prapa progresit të Iranit drejt një bombë të mundshme, por tha se "dritarja për diplomaci është duke u pakësuar."
"Teherani duhet ta kuptojë se nuk mund t'i shpëtojë ose të shmangë zgjedhje para tij. Përmbushni detyrimet tuaja ndërkombëtare ose përballuni me pasojat ", tha ai.
Z. Obama tha se perspektiva e ndërhyrjes ushtarake ndërkombëtare në Siri është e parakohshme dhe mund të çojë në një luftë civile.
Ai tha se ai dhe zoti Cameron kanë diskutuar lidhur me hapat e menjëhershëm dhe të mundshëm që vendet e tyre mund të marrëin në mënyrë që të bëjnë të sigurt ndihmën humanitare për popullin sirian.

KOMENTE