Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Beogradi dhe BE-ja do të vazhdojnë vallen e tyre të kujdesshme lidhur me çështjen e Kosovës. Analizë
English

Beogradi dhe BE-ja do të vazhdojnë vallen e tyre të kujdesshme lidhur me çështjen e Kosovës. Analizë

Ndërsa vendimi i Serbisë për të mbajtur zgjedhjet lokale në Kosovë ka shqetësuar Prishtinës dhe Quinti, ka shenja të një hapjeje për një zgjidhje politike në veri që shkon përtej imponimit apo mashtrimit të thjeshtë të kontrollit të Prishtinës.

Nga Gerard Galluçi M.- diplomat në pension i USA-s

Duket sikur Beogradi, është duke kërkuar të shkojë perin nëpër vrimën e gjilpërës së BE-së. Përkundër presionit nga BE dhe SHBA, qeveria njoftoi 6 majin si datë për zgjedhjet parlamentare në vend, me Kryetaren e parlamentit duke bërë thirrje për zgjedhjet lokale në të njëjtën ditë. Ka, megjithatë, dy përjashtime: nuk do të ketë zgjedhje në 17 komuna ku termat filluan pas zgjedhjeve të fundit në vitin 2008, duke përfshirë edhe pesë në Kosovë. Mbajtja e zgjedhjeve në jug, ndërkohë, do të jetë kontigjent në "bashkëpunim" me UNMIK-un, sipas Rezolutës 1244.


Kosova - Serbia Marrëdhëniet
Beogradi ka zbutur goditjen nga planifikimi i zgjedhjeve lokale në veri vetëm në Zveçan dhe Zubin Potok, duke shmangur nevojën për një sondazh në pjesën veriore të Mitrovicës ose Leposaviq). E dyta duket se Beogradi po përulet para vështirësisë së mbajtjes së zgjedhjeve kudo në jug të Ibrit. Sekretari i Shtetit, Oliver Ivanoviq, sqaroi referencën kryetares së UNMIK-ut dhe rezolutën 1244, duke shpjeguar se ajo është "teknikisht e pamundur për të mbajtur zgjedhje, sidomos në jug të lumit Ibër, nëse ne nuk kemi mbështetjen e misioneve ndërkombëtare në Kosovë.

Megjithatë, Prishtina dhe aleatët e saj ndërkombëtarë mbeten të shqetësuar për zgjedhjet në veri të Ibrit. Prishtina i sheh zgjedhjet si të paligjshme dhe ministri i brendshëm i Kosovës ka thënë se qeveria e tij do të ndërmarrë hapa për ti parandaluar ato.

Në anën e ndërkombëtare, UNMIK-u thotë se nuk ka asnjë qëndrim mbi zgjedhjet dhe nuk parashikojnë të kenë ndonjë përveç nëse Beogradi ngre çështjen. (UNSCR1244 është në thelb i heshtur në lidhje me çështjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë.) KFOR-i gjithashtu thotë se zgjedhjet nuk janë biznesi i tyre.

Ndërkohë, serbët e Kosovës veriore duket se janë më pak të kënaqur me marrëveshjet e mëparshme të Beogradit me EULEX-in në aktivitetet e saj në kufi. EULEX-i vazhdon misionin e tyre edhe pas ngjarjeve të fundit që ndodhën me forcat serbe.

Ndërsa duke përsëritur kërkesën e saj për lirinë e plotë të lëvizjes, komandanti i KFOR-it ka thënë se një qasje për zgjidhjen e veriut duhet të jetë e pranueshme edhe për ata që jetojnë atje. Interesante, ambasadori britanik në Prishtinë thuhet se ka shkuar edhe më tej duke thënë se Veriu do të duhet të jetë pjesë e diskutimeve të mundshme për një zgjidhje për veriun.

Duket se Beogradi dhe BE-ja do të vazhdojnë vallen e tyre të kujdesshme për të paktën një kohë më të gjatë. Presidenti Tadiç do të bëjë aq sa ai mundet të - bëjë tani për zgjedhjet - dhe së paku disa nga Quintit - Brits dhe KFOR-i kanë qëndruar në këtë drejtim kohët e fundit -që të lënë të kuptohet në hapjen e një zgjidhjeje politike në veri që shkon përtej imponimit të thjeshtë të kontrollit të Prishtinës. Është ky mendim i dëshiruar?

KOMENTE