English

Studenti shkruan mesazh racist ndaj futbollistit Fabrice Muamba që u rrëzua në fushë nga zemra

Një nxënës sot pranoi postimin e komenteve të tij të sëmura në Twitter për Fabrice Muamba,futbollistin e Premier League i cili u largua duke luftuar për jetën e tij pas një ataku në zemër gjatë lojës.
Liam Stacey, 21 vjeç, sot u deklarua fajtor për nxitje të urrejtjes racore, pas shkrimit të tij në Twitter për Muamba: Ai është i vdekur! Haha. '
Stacey ishte paralajmëruar se ai mund të përballet me burg, kur ai është dënuar javën e ardhshme - dhe u tha se ai duhet të qëndrojë jashtë Twitter dhe faqeve të tjera të internetit si një kusht për të qenë i lirë.
Sot Muamba, mesfushori i Bolton Wanderers ishte në një gjendje kritike por të qëndrueshme pas pësimit të një sulmi në zemër në fushë gjatë Kupës FA ekipit të tij çerek-finale me Tottenham të shtunën.
23-vjeçari është vënë në një gjendje kome dhe Magunda e fejuara e tij është duke i qëndruar atij 24 orë te krevati.
Gjykata e Magjistraturës SWANSEA menjëherë sapo tha se Muamba është rrëzuar në fushë, Stacey ka postuar një seri të mesazhesh të turpshme lidhur me futbollistin.
Prokurorja Lisa Jones tha: "Fabrice Muamba është rrëzuar në fushë dhe besohet të ketë vdekur. "Menjëherë pas saj, Stacey ka postuar në Twitter:" LOL, F *** Muamba Ai është i vdekur. ".
Ajo shtoi se ai ka postuar mesazhe të tjera të pështira.
Magjistratët kanë dëgjuar Staceyn dhe u përpoqën të 'distancohen "nga komentet duke thënë se llogaria e tij kishte qenë sulmuar nga hakerat.
Ai më vonë u përpoq të fshinte faqen e tij, por policia arrestoi atë të dielën në mëngjes në shtëpinë e tij studentore në Swansea, South Wales.
Kur është intervistuar nga policia, Stacey tha se ishte i dehur në atë kohë.
Ai i tha policisë: "Unë isha në bar, kur kam dëgjuar se çfarë kishte ndodhur me Muamba. Unë nuk e di pse kam postuar atë. Unë nuk jam racist dhe disa nga miqtë e mi janë nga prejardhje të ndryshme kulturore. "

KOMENTE