Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
I vë flakën vetes, si shenjë proteste para Parlamentit
English

I vë flakën vetes, si shenjë proteste para Parlamentit

Një protestues tibetian është trajtuar për djegie të rënda pas vënies së zjarrit vetes së tij, në një demonstratë, gjatë vizitës së presidentit kinez në Indi.

Protestues i paidentifikuar, mashkull vrapoi me zjarrin në trupin e tij për 50 metra përmes Nju Delhi, si dhe qindra demonstrues të tjerë që janë kundër sundimit të Kinës mbi Tibetin.
Protestuesi që kreu këtë sakrificë vrapoi pranë folësit në një tubim pranë Parlamentit indian në kryeqytetin e vendit.

Njeriu, më vonë u trajtua për djegie të rënda në një spital në Nju Delhi, tha një organizator tibetian.
Ai bëri protestë dramatike pasi Presidenti kinez Hu Jintao ishte përgatitur për të arritur në Indi këtë javë për një takim të samitit.

Më shumë se 6000 protestues u mblodhën para parlamentit si dhe duke hedhur parrula se Tibeti nuk është pjesë e Kinës.

Dalai Lama ka fajësuar "politikën e pamëshirshme" të Kinës. Kina e akuzon Dalai Lamën për nxitjen e problemeve.
Kina thotë se Tibeti ka qenë gjithmonë pjesë e territorit të saj. Tibetianët thonë se rajoni Himalayan ishte virtualisht i pavarur për shekuj me radhë.

KOMENTE