Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Presidenti serb Boris Tadic jep dorëheqjen
English

Presidenti serb Boris Tadic jep dorëheqjen

Boris Tadiç ka dhënë dorëheqjen nga posti i presidentit të Serbisë, njoftojnë mediat serbe në një konferencë për shtyp, që ka dhënë ai.

Arsyeja që ka shprehur Tadic ështe pasi dëshiron të shkurtojë mandatin e tij presidencial, në mënyrë që të bëhet e mundshme mbajtja e zgjedhjeve të përgjithshme në Serbi më 6 maj.

Gjithashtu u shpreh se do i dërgojë një letër kryetares së Kuvendit të Serbisë, Sllavica Gjukiç Dejanoviç, për qëllimet që ka i meqëllim që të fillojnë veprimet ligjore për sigurimin e proçesit zgjedhor.

Ai dëshiron të kandidojë për president dhe shpreson fitore të thellë në zgjedhjet e ardhshme.
Ai është shprehur: "Unë jam duke ofruar rrugën e integrimit evropian. Unë do të kandidoj në atë zgjedhje me optimizëm për shkak të tendencave pozitive në vendin tonë."
Mandati i tij si president skadonte në shkurt 2013 dhe tani kompetencat e presidentit i merr kryetarja e kuvendit Sllavica Gjukiç Dejanoviç.

KOMENTE