Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Messi ka dhe 10 ndeshje më shumë, për të thyer rekordin gjerman
English

Messi ka dhe 10 ndeshje më shumë, për të thyer rekordin gjerman

Lionel Messi ylli i Barcelonës ka arritur një tjetër arritje në karrierën e tij të mahnitshme të shtunën, kur ai u bë lojtari i parë për të shënuar 60 gola në një sezon, në futbollin Evropian që prej gati 40 vjetësh.

Lojtari argjentinas ka 60 gola në të gjithë edicionin e futbollit.

Gerd Muller ishte lojtari i fundit që ka shënuar 67 gola për Bajernin e Mynihut në sezonin 1972-73 dhe Messi ka të paktën 10 ndeshje më shumë, ku ai mund të thyejë këtë rekord gjerman.

Ende vetëm 24 vjeç, Lionel Messi tashmë është golashënuesi kryesor Barcelonës në ndeshjet zyrtare me 240 gola, duke mposhtur rekordin e 60 vjeçarit Cesar Rodriguez me 232 gola që ishte lojtari i parë në ndeshjet e Champions League.

Messi kapi qëllimin e tij të parë për klubin katalanisht më 1 maj, 2005 kur ai ishte 17 vjet, 10 muaj dhe shtatë ditë në një lojë Liga kundër La Albacete në Camp Nou.

Messi ka 14 gola në Ligën e Kampionëve, dy në Kupën e Mbretit, tre në Kupën Super spanjolle, një në Kupën Evropiane Super dhe ka shënuar edhe dy në Kupën e Botës Club.

Ai ka 11 gola më shumë se Real Madrid përpara Cristiano Ronaldos i cili ka 37 në La Liga, tetë në Ligën e Kampionëve, tre në Kupën e Mbretit dhe një në Kupën e Spanjës Super.

Lojtarët të tjerë që kanë shënuar 60 ose më shumë gola në një sezon janë Fernc Deak, i cili kapi 66 për klubin hungarez Szentlorinc në 1945-46, e Henk Groot, i cili goditi 64 herë për Ajax Amsterdam në 1960-61 dhe Dixie Dean, i cili mori 63 për Everton në 1927-28.

KOMENTE