Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Marrëveshja e paqes në Siri. Rritet frika
English

Marrëveshja e paqes në Siri. Rritet frika

Dyshimet janë në rritje rreth armëpushimit të planifikuar në Siri, pasi qeveria ka bërë kërkesa të reja dhe rebelët thanë se ata besojnë se plani do të dështojë.

Damasku kërkon garanci me shkrim nga rebelët për t'i dhënë fund sulmeve dhe një premtim nga qeveritë e huaja për të mos financuar.

Rebelët thanë se kishin dhënë tashmë fjalën e tyre për të ndaluar luftën në qoftë se edhe forcat qeveritare do ta bënin atë.

Komandanti i tyre tha se ai besonte armëpushimi ndërmjetësuar nga OKB-ja do të dështojnë.

Armëpushimi, i negociuar nga i dërguari OKB-së Kofi Anan, si pjesë e një plani paqeje, do të fillojë këtë javë që vjen, pasi trupat e qeverisë do të tërhiqen mbrapsht nga zonat e populluara.

Një organ i opozitës, Këshilli Kombëtar sirian, tha se besonte se kërkesat e reja të qeverisë ishin një dredhi nga presidenti Bashar al-Asad për të kundërshtuar planin e paqes.

Më shumë se 9,000 njerëz janë vrarë në kryengritjen kundër sundimit të Z. Asad i cili filloi më shumë se një vit më parë.

Deri në 160 njerëz u vranë të shtunën, shumë prej tyre thanë se janë viktima civile të granatimeve nga forcat qeveritare dhe luftime të reja tė ashpra u raportuan të dielën.
Damasku ka lëshuar dy kërkesat e saj të reja vetëm 48 orë para afatit të fundit për ushtrinë siriane që të tërhiqet nga qytetet.

Duke vepruar kështu, ai ka hedhur marrëveshjen e armëpushimit gjithnjë në dyshim, raporton Ferrett Grant i BBC-së.
Ministria e jashtme siriane tha se nuk duan që rebelët të shfrytëzojnë ndonjë tërheqje të trupave me qëllim që të riorganizohen dhe riarmatosën veten.
Zëdhënësi i ministrisë së jashtme Jihad Makdissi tha: "Siria ka një plan për tërheqje ushtarake tashmë në vend dhe është duke e zbatuar, por kompletimi dhe arritja e qëllimit kryesor patjetër do të kërkojë garanci nga ana tjetërduke i mbështetur atë.
Orari i armëpushimit
10 prill: Qeveria duhet të tërheqë trupat dhe armët e rënda si tanke nga qytete dhe fshatrat.
Pas 48 orë: Armëpushimi duhet të zbatohet në terren
Ora 06:00 lokale më 12 prill: të gjitha format e dhunës duhet të ndalen në të gjitha anët.
Hapi tjetër: Të gjitha partitë duhet të zhvillojnë bisedime për një zgjidhje politike

KOMENTE