Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Përleshjet në Siri vazhdojnë edhe pse afati i armëpushimit erdhi
English

Përleshjet në Siri vazhdojnë edhe pse afati i armëpushimit erdhi

Dhuna në Siri ka vazhduar pavarësisht afatit të OKB-së mbështetur për një tërheqje të plotë të trupave dhe armëve që vijnë në fuqi.

Granatime u raportuan në Homs të martën në orët e para të mëngjesit dhe ka pasur përleshje në kufirin turk dhe libanez gjatë natës.

Më shumë se 100 njerëz u vranë të hënën, shumë prej tyre civilë.

Sipas planit - të negociuar nga OKB-ja dhe i dërguari i posaçëm i Lidhjes arabe së mbi krizën siriane, Kofi Anan - Trupat siriane do të fillojnë tërheqjen nga qytetet të martën për një armëpushim të plotë që vjen të enjten.

Por Uashingtoni, vonë të hënën u shpreh se nuk kishte "asnjë shenjë ende të regjimit Asad që ti bindet angazhimeve të saj".

Aktivistët në Siri njoftoi se trupat qeveritare kanë qenë bombarduar në qytetin perëndimor të Homsit që herët në mëngjes të martën, ndërkohë që aktiviteti ushtarak është raportuar nga zonat e tjera.

Turqia ka akuzuar Sirinë për një "shkelje të qartë" të kufijve të saj, pas dy incidenteve ku të shtënat lanë dy të vdekur dhe shumë të plagosur në Turqi, duke përfshirë edhe qytetarë turq.

Turqia ka parë një rritje të madhe në numrin e refugjatëve që vijnë përtej kufirit në javën e kaluar dhe tani do të presë 24.000 Sirianë, duke përfshirë qindra të larguar nga ushtria.

Një kameraman libanez u qëllua për vdekje në kufirin verior të Libanit me Sirinë.

Të dielën Damasku bërri thirrje për garanci të shkruar nga luftëtarët rebelë për t'i dhënë fund sulmeve dhe një premtim nga shtetet e huaja për të mos financuar ato.

Ai tha se nuk duan që rebelët të shfrytëzojnë ndonjë tërheqje të trupave të riorganizuar dhe për të riarmatosur veten.

Jim Muir i BBC-së në Bejrut thotë se në qoftë se ka shpresa për të shpëtuar vendin e paqes, ata mbështetën në aleatët ndërkombëtarë të Sirisë - Rusia, Kina dhe Irani. Ata kanë mbrojtur në përgjithësi regjimin, por edhe kanë mbështetur misionin e Ananit.

Ministri i jashtëm i Sirisë është në Moskë për bisedime ndërsa z. Annan po udhëton për në Teheran me qëllim të sigurimit të mbështetjes iraniane për planin e tij.

OKB thotë se më shumë se 9,000 njerëz janë vrarë në kryengritjen kundër sundimit Z. Asad e cila filloi më shumë se një vit më parë.

Qeveria siriane thotë se 2.000 persona nga personeli i sigurisë janë vrarë në kryengritjen dhe fajëson dhunën mbi "bandat e armatosura" dhe "terroristët".

KOMENTE