English

Tërmet i fuqishën në Indonezi. David Cameron ndodhet për vizitë atje (VIDEO)

Indonezia ka lëshuar një paralajmërim cunami pasi një tërmet masiv goditi ujërat e brigjeve të tij sot, ku ndodhet dhe për vizitë kryministri britanik David Cameron.
Tërmeti, me një magnitudë 8.7, goditi ujërat Aceh - e njëjta krahinë që është shkatërruar në 2004. Ajo u pasua nga një tronditje e fortë e ngjashme katër orë më vonë.
Tërmeti i parë, i cili u përqendrua 20 kilometra nën fundin e oqeanit rreth 308 kilometra nga kryeqyteti provincial të Banda Aceh, ishte menduar më vonë se nuk ka gjasa të ketë shkaktuar një valë fatale.
836
Por, shqetësuese, tronditje është matur në 8.2 shkalle me një epiqendër vetëm disa qindra milje nga ai i tërmetit të parë - dhe kjo mund të shkaktojë një cunami shkatërrues.
Njerëzit në Banda Aceh kanë bërtitur "Zoti është i madh!" si ata u hodh mbi makina dhe kurrizin e motoçikletave. Ndërtesat u lëkundën për katër minuta.
Ekziston frika e një përsëritje të tërmetit 9.1-magnitudë ashtu si shtatë vjet të shkuar që shkaktoi një tsunami që vrau 230,000 njerëz. Gati tri të katërtat kanë jetuar në Aceh, e cila është në ishullin Sumatra.
"Unë isha në dush në katin e pestë të hotelit tim, tha një dëshmitar.
"Ne të gjithë vrapuam jashtë. ... Ne jemi të gjithë në këmbë jashtë tani. '
Ai tha se një mysafir u plagos kur ai u hodh nga dritarja e dhomës së tij.
Z. Cameron po viziton kryeqytetin e vendit, Xhakarta, e cila është 1.600 milje në jug-lindje të provincës dhe në një ishull të ndryshëm, Java. Dridhjet thuhet se nuk janë ndierë atje.


Ka pasur edhe raporte se niveli i ujit është në rënie në vendpushimet tajlandeze si Phuket - shenjë se deti është tërhequr mbrapa në përgatitje për të nisur një valë të madhe.
Thuhet se ka potencial për një cunami. Që nga viti 2004 Paralajmërimet e tilla janë të lëshuar pas çdo tërmeti në Paqësor.
Indonezia shtrihet në zonë të pasur me aktivitet vullkanik dhe sizmik.

KOMENTE