Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Larja me lavatriçe, gatimi dhe pastrimi reduktojnë Alzheimer
English

Larja me lavatriçe, gatimi dhe pastrimi reduktojnë Alzheimer

Larja me lavatriçe, gatimi dhe pastrimi mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të Alzheimers edhe në ata persona mbi 80 vjç pohon një studim i fundit.

Hulumtuesit kanë pyetur 716 vullnetarë me një moshë mesatare prej 82 vjetësh, të cilët kanë vendosur një pajisje që monitoron ditë-për-ditë aktivitet.
Pjesëmarrësit e studimit morrën edhe testet njohëse për të matur kujtesën dhe aftësinë e të menduarit.

Pas rreth tre vjet, 71 prej vullnetarëve zhvilluan sëmundjen Alzheimer.
Hulumtimi tregoi se ata më pak aktive kishin më shumë se dy herë gjasa për të zhvilluar sëmundjen se ata që ishin më aktive.

Dr Aron Buchman, nga Rush University Medical Center në Çikago, tha: "Rezultatet e studimit tonë tregojnë se të gjitha aktivitetet fizike duke përfshirë stërvitje, si dhe aktivitete të tjera të tilla si gatim, larje enësh dhe pastrim janë të lidhura me një rrezik të reduktuar të sëmundjes Alzheimer.
"Këto rezultate ofrojnë mbështetje për përpjekjet, për të inkurajuar të gjitha llojet e aktivitetit fizik edhe ne të rriturit shumë të vjetër të cilët nuk mund të jenë në gjendje për të marrë pjesë në ushtrimin formal, por ende mund të përfitojnë nga një mënyrë jetese më aktive.

KOMENTE