Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zgjedhjet në Francë (VIDEO)
English

Zgjedhjet në Francë (VIDEO)

Pavarësisht frikës së një pjesëmarrje të ulët në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të Francës të dielën, stafi në një qendër votimi në Paris ka raportuar pjesëmarrjen e lartë të votuesve.
Votuesit francezë zgjedhin midis dhjetë kandidatëve të së dielës në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale që shihet gjerësisht si një garë mes rivalëve Presidentit Nicolas Sarkozy and rivalit Socialist François Hollande.

Sarkozy kavotuar në Paris të dielën në mëngjes, e shoqëruar nga gruaja e tij, këngëtarja dhe ish-model Carla Bruni Sarkozy, ndërsa Hollande hedhur votën e tij në qytetin qendror Tulle.


Deri në mesditë, Ministria e Brendshme franceze tha se mbi 28 për qind e votuesve të regjistruar të Francës kishin hedhur votat e tyre.

Shifra ishte poshtë tre për qind nga zgjedhjet e fundit në vitin 2007, por më elartë se pjesëmarrja në të njëjtën kohë në vitin 2002.

Në vitin 2007, Royal fitoi 40.81 për qind të votave 11 krahasuar me 25.80 për qind për Nicolas Sarkozy, ndërsa Francois Bayrou doli i treti me 20 për qind të votave.

"Ka qenë padyshim një mungesë entuziazmi që rrethon fushatën këtë radhë," tha Tran. "Pesë vjet më parë kishte entuziazëm shumë më tepër."

Pavarësisht ankesave, personeli në qendrën e votimit raportoi një pjesëmarrje të shëndetshme me numra rritje në orët e vona të mëngjesit dhe në kohën e drekës.

Votues të ndryshëm kanë dhënë mendimet e tyre ku njëri prej tyre Kamel Kermani, ishte shprehur:
"Unë nuk jam i kënaqur me atë që ai ka bërë gjatë pesë viteve të fundit," tha Kermani për France 24. "Mua nuk më pëlqen mentaliteti i tij, i cili është anti-mysliman. Ai është i pandershëm dhe ka propozime bosh. Ne nuk e dinim atë pesë vjet më parë, por tani që ne jemi përsëri në votime unë kam votuar sot kundër tij. "
Sarkozy dhe Hollande pritet gjerësisht të përballen në raundin e dytë të votimit më 6 maj.
893

KOMENTE