Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
505 qen, të destinuar për tu therrur dhe përdorur si mish në restorante (FOTO)
English

505 qen, të destinuar për tu therrur dhe përdorur si mish në restorante (FOTO)

Qen të destinuar për t'u therrur dhe servirur më pas deri në restorantet e Kinës, janë zbuluar dhe ndaluar nga aktivistët e të drejtave të kafshëve.

Aktivistët kanë ndaluar kamionët që transportonin qentë, në autostradën e Provincës Yunnan nga Fumin në Kunming.
505 qen, ishin futur në 156 kafaze të vogla dhe kushtet jo të mira kishin bërë që disa prej qenve të ngordhnin.
Vullnetarët i hoqën kafazet nga kamionët dhe gjithë natën kaluan me kafshët duke i trajtuar dhe kujdesur për to.
Departamenti i Inspektimit lokal të Kafshëve hetoi çështjen dhe zbuloi se transporti i qenve ishte i ligjshëm.
Njëri nga aktivistët u shpreh: nuk mund të ndalojmë njerëzit të hanë mish qeni, derisa në vend nuk ka një ligj për mbrojtjen e kafshëve.
Kfshët do të jenë nën kujdesje derisa të gjenden pronarë të rinj për to.

11 vendet që hanë mish qeni

Njëmbëdhjetë shtete në botë ende hanë mish qeni. Ato janë: Kina, Indonezia, Koreja, Meksika, Filipinet, Polinezi, Tajvan, Vietnami, Arktik dhe Antarktik dhe dy kantonet në Zvicër.
Kina: Edhe pse kinezët ishin të parët që adoptuan qentë dhe për t'i mbajtur ato si kafshe, mishi i qenit ka qenë një burim i ushqimit.

Indonezi: Ngrënia e mishit të qenit është i lidhur zakonisht me njerëz nga kultura Toba Batak, të cilët gatuajnë një gjellë tradicionale të quajtur saksang që është për merak.

Tajvan: mish Dog në Tajvan është ngrënë veçanërisht në muajt e dimrit, sidomos qentë e zinj të cilët mendohet se ndihmojnë të mbajnë ngrohtësinë e trupit.

Korea: Ka të preferuar supën e mishit të qenit që njihet me emrin Gaegogi.

Zvicër: Sipas një raporti të gazetës zvicerane në vitin 1996, kantonet zvicerane rurale të Appenzell dhe St Gallen janë të njohura për një traditë të ngrënies së qenve, madje dhe salcice, si edhe duke përdorur sallo për qëllime mjeksore.

Vietnam: mishi i qenit në restorante është i shtrenjtë.

Arktik dhe Antarktik: Qentë kanë qenë historikisht një ushqim emergjente burim për popuj të ndryshëm në Siberi, Alaska, Kanada veriore, dhe Grenlandë. Qentë janë mbajtur zakonisht për të tërhequr slitat, por herë pas here edhe janë ngrënë, kur nuk ka ushqim tjetër në dispozicion.


KOMENTE