Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Brezi i ri është seksualisht aktiv në norma të larta dhe në moshë të hershme
English

Brezi i ri është seksualisht aktiv në norma të larta dhe në moshë të hershme

Britania ka përqindjen e tretë më të lartë në botë, të adoleshentëve seksualisht aktivë, si dhe disa nga nivelet më të këqija të të miturve të pijshëm.
Statistikat tronditëse që janë botuar në revistën mjekësore Lancet, tregojnë se të rinjtë janë më në rrezik ngatë pirit për qejf, duke marrë droga dhe sëmundje seksualisht të transmetueshme më shumë se më parë.
Hulumtimi gjeti se aktiviteti seksual nga 13 deri 15 vjeç ka qenë më i lartë për vajzat në Danimarkë, pasuar nga Islanda, Britania e Madhe dhe Suedia.
Greqia dhe Danimarka ka pasur shkallën më të lartë për djemtë.
Normat më të ulëta për djemtë ishin në Belgjikë, dhe për vajzat në Izrael.
Anglia kishte përqindjen e katërt më të lartë të të rinjve, të cilët kanë qenë të dehur nga mosha 13 vjeç. Uellsi isht i pesti dhe Skocia i teti.

Por shifrat janë rritur gjatë viteve të fundit, duke alarmuar prinderit dhe organet kopetente.
Prof Patton pohoi se jo vetëm në Britani por në gjithë globin shëndeti i brezit të ri është në rrezik.

KOMENTE