Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Edhe sytë tuaj ju mashtrojnë
English

Edhe sytë tuaj ju mashtrojnë

Njerëzit mbështeten në sytë e tyre për shumicën e gjërave që ata bëjnë. Por, studiuesit thonë se edhe sytë tuaj mund t'ju mashtrojnë.

Një ekip ndërkombëtar, i udhëhequr nga Qendra Vision në Australi, thotë se informacioni i dhënë nga njerëz me sisteme vizale të ndjeshme, shpesh është i shtrembëruar, i pasigurt.

"Ne priremi të shohim atë që ne shohim si" botë reale". Në fakt, kjo është një shtrembërim, dhe kjo po ndodh në përpunimin e hershëm të trurit, para se vetëdija të marrë përsipër, "tha udhëheqësi i ekipit Dr Isabelle Mareschal.

Ai shtoi: "Puna jonë e fundit tregon se qelizat e kores parësore vizuale krijojnë shtrembërime të vogla, të cilat ato pastaj kalojnë për në nivelet më të larta të trurit, për u interpretuar sa më mirë që mundet".

Një shembull i zakonshëm i kësaj është shfrytëzuar shpesh nga artistë dhe modelues dhe është i njohur si iluzion anim ose pjerrësie.

Për studimin e tyre, studiuesit analizuan një seri eksperimentesh novatore në të cilën ata ndoqën origjinën e iluzionit anim në qelizat e kores vizuale primare - faza e parë e përpunimit vizion, para se mendja e ndërgjegjshme merr përsipër.

"Ne kemi kërkuar për të provuar në çfarë niveli iluzioni ndodh në tru, i pandërgjegjshme ose i vetëdijshëm - dhe gjithashtu për të parë nëse truri ka një vetëdije të lartë për të marrë iluzione dhe se si ai përpiqet për të korrigjuar ata.

"Përgjigjia është se truri kërkon më shumë informacion kontekstual nga sfonde të ndryshme që të përpiqet për të punuar jashtë drejtimin e objektit që është duke parë," tha Dr Mareschal.

KOMENTE