Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Park nëntokësor në Nju Jork për të ardhmen (VIDEO)
English

Park nëntokësor në Nju Jork për të ardhmen (VIDEO)

Për njujorkezët frika nga mungesa e hapësirës ka qenë prej kohësh për të ndërtuar lart - por qyteti i njohur për rrokaqiejt e tij, tani është duke kërkuar për të shfrytëzuar hapësirat nëntokësore.

Low Line është një park i propozuar nëntokësor në madhësinë e një fushë të futbollit që do të krijohet në faqen e një ish terminali në pjesën e poshtme të Manhattanit Lindor.

Ky terminal nëntokësor i përket shekullit të kaluar dhe nuk ka qenë në përdorim nga viti 1948, por çdo gjë është në funksion të pranueshëm, vetëm se ka nevojë për një rifreskim.

Ekipi që hodhi idenë, Dan Barasch dhe James Ramsey, do të duan tu japin banorëve një vend alternativ për t'i shpëtuar rrugëve të populluara të qytetit. Po si do të rritet bari dhe pemët në pjesën nëntokësore??

Një sistem i paneleve diellore dhe fibra optikë do të përdoren për të sjellë dritë nga toka, lart poshtë për në terminal. Ata këmbëngulin se teknologjia ka potencialin për të mbështetur fotosintezën.
969
Plani park është në fazat e hershme. Një fushatë Kickstarter këtë muaj ngriti 150,000 dollarët e parë. Z. Barasch pranon se kostoja përfundimtare ka të ngjarë të jetë "shumë miliona dollarë" dhe do të duhen disa vjet për këtë.

KOMENTE