Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqi. Asnjë qeveri nuk është e mundur
English

Greqi. Asnjë qeveri nuk është e mundur

Partia Demokratike e moderuar e së Majtës në Greqi thotë se nuk do të bashkohet në koalicion me partitë e pro-shpëtimit tha Syriza.

Presidenti grek i ka bërë thirrje katër partive kryesore, duke përfshirë edhe atë të qendrës së djathtë Demokracia e Re dhe PASOK Socialiste, në përpjekje për të formuar një qeveri emergjence për të shmangur zgjedhjet e reja.
Por Syriza tha se nuk do të marrë pjesë për shkak se ajo nuk mund të mbështesë çdo koalicion që mbështet kursimin.
Një shumicë votuan kundër javën e kaluar.

"Asnjë qeveri në unitet nuk mund të dalë", ka thënë Fotis Kouvelis, kreu i Partisë Demokratike të Majtë, për televizionin grek.
"Një qeveri pa Syriza nuk do të ketë mbështetjen e nevojshme popullore dhe parlamentare," tha z Kouvelis.
Ministrat e financave të BE do të takohen në Bruksel për të diskutuar krizën greke sot pasdite.
Frika mbi mbajtjen e zgjedhjeve të reja është se partitë që kundërshtojnë masat e kursimit që janë një kusht i marrëveshjes së Greqisë mund të ndikojnë mirë përsëri në votime të reja, thotë Hewitt Gavin në Bruksel.
Dhe nuk duket asnjë shenjë që liderët evropianë janë gati për të rinegociuar marrëveshjen, kështu Greqia mund të përfundojë duke e lënë eurozonën.

Për herë të parë, disa bankierë qendrorë kanë folur hapur për pasojat e një dalje të greqisë nga monedhëa e vetme.
Presidenti Papulias kishte ftuar katër parti, duke përfshirë Syriza, për bisedime të mëtejshme.
Demokracia e Re dhe PASOK deri më tani kanë qenë në gjendje për të formuar një koalicion të ri.
Figura kryesore evropiane, duke përfshirë edhe kreun e Komisionit Evropian Hoze Manuel Barroso, kanë paralajmëruar se Greqia duhet të respektojë kushtet e marrëveshjes së kreditimit në qoftë se dëshiron të mbetet në euro.

Zyrtarët po peshojnë deri në pasojat e një tërheqje të mundshme të Greqisë nga euro dhe se si do të menaxhohet ajo, thonë analistët.
Por Syriza, e cila doli e dyta, këmbëngul se çdo qeveri e re duhet të anullojë masat e kursimit

KOMENTE