Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Pse duhet ngrënë vezë në mëngjes?
English

Pse duhet ngrënë vezë në mëngjes?

Duke shkuar për të punuar një vezë mund t'ju mbajë larg nga ndjenja e urisë deri në drekë më shumë sesa një mëngjes i pasur me drithëra.
Një studim ka gjetur se kur njerëzit kishin ngrënë vezë të fërguara për mëngjes ata ishin më pak të uritur në mesditë sesa kur ata fillonin ditën me drithëra.
Studiuesit amerikanë e kanë përshkruar atë si oreks supresat të natyrës.

Në këtë studim, 20 njerëz të shëndetshëm hëngrën çdo mëngjes 2 vezë që ishin të fërguara ose një tas me drithëra çdo ditë për një javë.
Kongresi Evropian i shëndetit tha se ushqimet ishin të ngjashme në madhësi dhe kishin të njëjtin numër të kalorive.
Ata gjithashtu kishin të njëjtën sasi të proteinave, e karbohidrate dhe yndyra.
Në drekë ata u pyetën sa të uritur ndjeheshin.

Dhe rezultati ishte se ata që hanin vezë nuk ishin shumë të uritur dhe kishin qëndruar pa ngrënë gje deri në drekë, ndërsa ata që hanin vetëm drithëra kishin marrë gjatë kohës gjëra të vogla.

Veza të jep ndjesinë e ngopjes për shkak të nivelit të lartë të proteinave që përmban.

KOMENTE