Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rreze lazer për të matur metanin që lëshojnë lopët në atmosferë
English

Rreze lazer për të matur metanin që lëshojnë lopët në atmosferë

Kjo mund të tingëllojë si një recetë katastrofë - ose të paktën një Barbecue aty për aty - por arma e fundit kundër emetimeve të metanit të lopëve është një rreze lazer.

Profesor Deli Chen nuk do të synojë armë të energjisë në të pasmet e lopëve megjithatë - në vend të kësaj, ai synon të përdorë metan për të matur se sa metan lopët lëshojnë në atmosferë.

"Ky është një hap kritik në qoftë se ne duam të ndihmojmë bujqësinë duhet të reduktojmë emetimet e saj, dhe në qoftë se nuk mund të matet, ne nuk mund të zvogëlojmë sasinë e metanit në atmosferë", tha profesor Chen.

Bujqit australianë janë drejtpërdrejt përgjegjëse për 10 për qind të vendit në lëshimin e gazrave që shkaktojnë efektin serë të përgjithshëm - dhe një bashkëpunim i ri kërkimor quhet Research Metani Cluster, synon të reduktojë këtë ndikim.
Studimi i Chen ka treguar se shtimi i thjeshtë i frenuesit të plehërimit të tokës mund të zvogëlojë emetimet deri në 80 për qind.

Bashkëpunimi, i udhëhequr nga hulumtuesit nga Universiteti i Melburnit, synon të përmirësojë matjen dhe menaxhimin e shkarkimeve të metanit për tokat kullotjes në veri të Australisë, që mendohet të jenë përgjegjës për pesë për qind të venditnë shkaktimin e efektin serë.


KOMENTE