Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Irani dënon me varje agjentin Majid Jamali Fashi që vrau fizikantin bërthamor
English

Irani dënon me varje agjentin Majid Jamali Fashi që vrau fizikantin bërthamor

-Irani ka varur një njeri i cili u dënua me vdekje për vrasjen e vitit 2010 të një fizikanti bërthamor.

Majid Jamali Fashi, i cili ishte akuzuar si një agjent i agjencisë spiune izraelite, Mossad, u var në Teheran të martën në mëngjes.

Masoud Ali Mohammadi profesor dhe fizikan në universitetin e Teherani u vra nga një bombë që shpërtheu jashtë shtëpisë së tij pasi ai kishte lënë punën në janar 2010. Ai nuk kishte publikuar lidhje me programin bërthamor të Iranit.
Irani pohon se Izraeli dhe SHBA janë duke u përpjekur që të ndërpresin programin e saj bërthamor përmes operacioneve të fshehta. Izraeli, i cili besohet gjerësisht të ketë armë bërthamore, por ka konfirmuar e as mohuar atë, akuzon Iranin se ka kërkuar të zhvillojë një bombë atomike.

Irani ka mohuar se kërkon armë bërthamore dhe insiston pasurimin e saj përmes program të pasurimit me uranium është vetëm për qëllime paqësore si gjenerimin e energjisë elektrike dhe bërthamore, izotopeve për të trajtuar pacientët e kancerit.

Së paku pesë shkencëtarë bërthamore iranian, duke përfshirë një menaxher në objektin e pasurimit të Natanz, janë vrarë në vitet e fundit. Teherani ka akuzuar Mossad Izraelit, CIA dhe ajo e Britanisë MI-6 për të qenë prapa vrasjeve. SHBA dhe Britania kanë mohuar akuzat, por Izraeli ka mbetur e heshtur në këtë çështje.

Irani pohon se Izraeli dhe SHBA janë duke u përpjekur që të ndërpriten programin e saj bërthamor përmes operacioneve të fshehta. Izraeli, i cili besohet gjerësisht të ketë armë bërthamore, por ka konfirmuar e as mohuar atë, akuzon Iranin për të kërkuar për të zhvilluar një bombë atomike.

Irani ka mohuar se kërkon armë bërthamore dhe insiston pasurimin e saj uraniumi program është për qëllime paqësore vetëm, të tilla si gjenerimin e energjisë elektrike dhe bërthamore izotopeve për të trajtuar pacientët e kancerit.

Së paku pesë shkencëtarë bërthamor iranian, duke përfshirë një menaxher në objektin e pasurimit të Natanz, janë vrarë në vitet e fundit. Teherani ka akuzuar Mossad Izraelit, CIA dhe ajo e Britanisë MI-6 për të qenë prapa vrasjeve. SHBA dhe Britania kanë mohuar akuzat, por Izraeli ka mbetur e heshtur në këtë çështje.

Majid Jamali Fashi, 24, u gjykua dhe dënua gushtin e kaluar , dhe u dënua më pas me vdekje. Avokati i tij e apeloi vendimin, por Gjykata e Lartë la në fuqi urdhrin e ekzekutimi të lëshuar nga një gjykatë më e ulët.

Gjatë gjykimit, ai u akuzua për bashkëpunim me Mossad, udhëtonte për në Izrael për të marrë pjesë në një kurs trajnimi Mossad dhe marrjen e parave nga shërbimi i inteligjencës izraelite.

Vitin e kaluar, TV Iranit shtetëror transmetoi se ishin Besimet nga Jamali Fashi në të cilën ai pranoi se ai ishte rekrutuar nga Mossad.

KOMENTE