Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Krahu robot aktivizohet nga truri implant që lexon mendimet (VIDEO)
English

Krahu robot aktivizohet nga truri implant që lexon mendimet (VIDEO)

Për herë të parë në gati 15 vjet, Cathy Hutchinson e cila është e paralizuar ka marrë kafen e saj në mëngjes, pa ndihmën e një kujdestari.

Moment i çmuar erdhi në sajë të një krahu robotik që ajo kontrollon mendimet e veta.
Mis Hutchinson, 59 vjeç, ishte në gjendje të drejtojë krahun e mekanizuar, në një qëndrim në anën e saj, për të marr termusin e kafes, ta sjellë atë pranë gojës së saj dhe ta anojë atë në buzët e saj.

Pasi ajo e piu, sytë e saj shkëlqyen nga kënaqësia dhe një buzëqeshje në fytyrën e saj ishte më shumë se fjalët.

Pajisja shpreson që të ndihmojë një numër tp paralizuarish për të bërë jetën e tyre ndoshta më të lehtë.

Kur pacientët mendojnë për lëvizur krahun e tyre, sinjalet në tru janë të zgjedhur përmes elektrodave dhe transmetohen në një sistem kompjuterik përmes një kablli i vendosur në majë të kokës së pacientit.
1015

KOMENTE