English

Mijëra italianë kanë mbetur të pastrehë pas tërmetit afër Bolonjës

Mijëra njerëz kanë mbetur të pastrehë nga një tërmet i fuqishëm në veri të Italisë të cilët kanë kaluar natën në strehimore pasi përsëri lëkundjet janë ndier dhe më pas
Kryeministri italian Mario Monti ka përfunduar një udhëtim diplomatik në SHBA në mënyrë që të kthehet në Romë pas tërmetit të fuqishëm të djeshëm, në afërsi të qytetit të Bolonjës, në të cilin të paktën shtatë persona humbën jetën.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Luginën Po, pas dridhjeve, të cilat u regjistruan 6.0 sipas shkallës Rihter.
Tërmeti goditi në kohën 4.04 am sipas orës lokale dhe u pasua nga një seri lëkundjesh të tjera.
Së paku dy arritën në ,shkallën 5,1, më tej duke dëmtuar ndërtesa dhe duke shkaktuar strukturat të cilat u rrëzuan më pas.
3,000 njerëz tashmë kanë dashur të largohen nga shtëpitë e tyre pas dridhjeve fillestare dhe disa pasgoditjeve të tjera.
Qeveria e zotit Monti ka deklaruar tashmë gjendjen e jashtëzakonshme në rajon - e cila duhet të japë fonde për lehtësimin nga tërmeti.
"Unë jam 83 dhe unë kurrë nuk kam ndjerë asgjë si kjo", tha Lina Gardenghi në qytetin e Bondeno, pranë Ferrara.
Epiqendra e tërmetit më të fortë të Italisë në tre vjet ka qenë pranë Modena në rajonin e Emilia-Romagna të luginës Po.

Shumë ndërtesa historike janë shkatërruar.

KOMENTE