Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Turqia duhet të marrë vendin e Greqisë në eurozonë
English

Turqia duhet të marrë vendin e Greqisë në eurozonë

Gazeta amerikane "Wall Street Journal" shkruan sot se Turqia duhet të marrë vendin e Greqisë në eurozonë. Në shkrimin e kësaj gazete nënvizohet se në rast se Greqisë i kërkohet që të braktisë eurozonën, atëherë Turqia mund të zërë vendin e saj dhe se kjo ide sipas gazetës është tejet tërheqëse në planin teorik.

"Evropa ka nevojë për rritje, dhe jo vetëm për restriksione dhe siç është e njohur Greqia nuk po ecën në drejtimin e mirë në raport me mundësitë për krijimin e rritjes ekonomike, për dallim nga Turqia, e cila po arrin rritje të mjaftueshme ekonomike", ka komentuar gazeta amerikane, duke shtuar se vitin e kaluar për 11 për qind është shënuar rritje ekonomike në Turqi, derisa në shumë vende të BE-së ka pasur krizë financiare dhe rënie të ngritjes ekonomike.

KOMENTE