Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Qendra e Kontrollit të Trafikut Urban
English

Qendra e Kontrollit të Trafikut Urban

Në muajin qershor nis zbatimi i projektit “Qendra e Kontrollit të Trafikut Urban”, në Bashkinë e Tiranës. Zbatimi i këtij projekti i cili zgjat 18 muaj, do të mundësojë vendosjen e standarteve më të larta në Tiranë, për menaxhimin e trafikut por edhe për sigurinë. Marrëveshja është nënshkruar, mes Kryetarit të Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha dhe drejtuesve të kompanisë “Swarco Mizar” & “SCAE”, Alexander Swarovski dhe Alfredo Bolelli. Ky sistem i ri, sistemi i ri i kontrollit të trafikut urban në Tiranë do të realizojë menaxhimin e semaforëve në kohë reale, përmirësimin e fluksit të trafikut në qytet.

“Ky sistem, në përfundim të tij do të jetë i barabartë në vlerat teknike, me sistemet që edhe qytete të tjera të Evropës, si Roma apo Viena kanë vënë në operim vetëm në 3-4 vitet e fundit. Menaxhimi në kohë reale, përmirësimi i fluksit të trafikut, përmirësimi i sigurisë, dhënia e përparësisë transportit publik do të jenë disa nga përfitimet e menjëhershme që qytetarët e Tiranës do të kenë nga ky projekt” – theksoi z. Basha.

Projekti parashikon ndërtimin e një Qendre Operacionale të Kontrollit në Tiranë, e cila sipas zotit Basha do të mundësojë jo vetëm drejtimin e të gjithë pikave të kontrollit të trafikut nga një qendër e vetme, por edhe monitorimin 24 orë, çka do i shërbejë shumë edhe përmirësimit të sigurisë rrugore brenda qytetit të Tiranës. Po kështu, parashikohet paisja me tru të ri elektronik e 51 nyjeve të trafikut në qytetin e Tiranës, të cilat do të kontrollohen nga Qendra Operacionale. Nëntë nyje të reja do të ndërtohen nga fillimi, sikundër do të vendosen edhe semaforët e rinj. Gjashtë pajisje elektronike të përditësuara (tabela të mëdha) do të njoftojnë drejtuesit e automjeteve, mbi kushtet aktuale të trafikut si dhe informacione të tjera të rëndësishme, në lëvizjen brenda qytetit të Tiranës, në hyrje të qytetit të Tiranës dhe në dalje të qytetit të Tiranës. Projekti parashikon vendosjen e 23 kamerave, të cilat do të përcjellin informacion në kohë reale, në Qendrën Operacionale.

Drejtuesi i kompanisë “Swarco Mizar”, Alexander Swarovski ka vlerësuar projektet e zhvillimit të zotit Basha, të cilat sipas tij kanë tërhequr edhe vëmendjen e sipërmarrësve nga e mbarë bota.

“Tirana, së fundmi ka tërhequr vemëndjen e shumë sipërmarrësve ndërkombëtare me projektet që ju keni prezantuar, për zhvillimin e qytetit. Jam i bindur që vizioni dhe projektet që keni ju z Basha, do ta transferojnë këtë qytet në një qytet modern me standarde europiane, për të përmirësuar jetën e qytetarëve dhe efiçencës ekonomike të qytetit. Ne si Swarco dhe unë personalisht jemi shumë të lumtur t’u mbështesim Juve, në iniciativën për zhvillimin e trasportit në qytet. Qëllimi dhe fokusi ynë është t’i sjellim Tiranës një nga qendrat e kontrollit të trafikut nga më modernët, ashtu siç kemi bërë me shumë qytete të Europës, në lindjen e Mesme dhe në SHBA. Ne kemi perfunduar projekte ne Rome, Torino, Bukureshti, Oslo, Stockholm, Hamburg dhe shumë qytete të tjera. Së fundmi, arritëm të fitojmë projektet e manaxhimit në Moskë, Buenos Aires, Kazan (Rusi) dhe Shkup. Ky është bashkëpunimi ynë i parë në Tiranë dhe shpresojmë për bashkëpunime të tjera në të ardhmen” – u shpreh drejtuesi i kompanisë z.Swarovski.

KOMENTE