Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Putin: rusët duhet të udhëtojnë pa viza në të gjithë BE-në. Hiqni paragjykimet
English

Putin: rusët duhet të udhëtojnë pa viza në të gjithë BE-në. Hiqni paragjykimet

Presidenti Vladimir Putin kërkoi sot udhëtimin pa viza midis Rusisë dhe të gjitha vendeve të BE-së duke përfshirë edhe Britaninë.
Ai dëshiron që qeveritë e të gjithë kontinentit të shembin kërkesat e tyre strikte, për rusët, dhe thotë se ai do të bëjë të njëjtën gjë në shkëmbim.

400.000 rusë tashmë janë në Britani, dhe ndiejnë frikën e një politike të tillë pasi mendojnë se është një përmbytje e punëtorëve të rinj si dhe ardhja e elementeve kriminalë, mafiozë dhe spiunë.

Por i forti i Moskës - përsëri në vendin e Kremlinit pas një mungese katër vjeçare - përplasi mesazhin në një samit të BE-së në Shën Petersburg, që ai e sheh këtë qëllim si një parakusht thelbësor bashkëpunimi të gushtë dhe hapjen një tregu rus fitimprurës.
Ai u bëri thirrje Britanisë dhe vende të tjera të BE-së për të derdhur stereotipet e tyre dhe paragjykimet ideologjike në lidhje me Moskën dhe të miratojnë një metodikë qasjeje pragmatike.
"Një partneritet i vërtetë është i pamundur kur ekziston një pengesë e vizave" tha ai në fillim të bisedimeve me presidentin e Këshillit të Evropës Herman Van Rompuy dhe presidentin e Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso.
Më pas Putin vszhdoi "Unë besoj se frika për një fluks të emigrantëve të punës nga Rusia janë të tepruara. Elementet kriminale që duan të shkojnë në Evropë, ata të gjithë janë tashmë atje. Dhe ata udhëtojnë mbrapa dhe përpara pa viza duke përdorur instrumentet e tyre. "
Regjimi i vizave frenon biznesmenë të ligjshëm. gazetarë dhe njerët të tjerë të thjeshtë por tepër të rregullt".

Por një burim britanik tha: "Rusët janë shtylla të ngulura në presion për vizat, por nuk ka asnjë mënyrë që të hiqen vizat dhe të jetë një lëvizje e lirë. Në qoftë se kjo do të ndodhë nesër ne mund të imagjinojmë një fluks të njerëzve që vijnë menjëherë të kërkojnë azil nga regjimi i Putinit.
Kjo vjen vetëm dy muaj pasi paralajmërimet janë në rritje mbi spiunazhin Rus në Britani, ku një vlerësim sugjeron të paktën 40 agjentë veprojnë në vend, në çdo kohë.
Megjithatë, presioni është gjithashtu i mundshëm nga BE, ku Van Rompuy regjimin pa viza e quan një "qëllim i përbashkët udhëtimi dhe Antonio Tajani, Komisioneri Evropian përgjegjës për turizmin, është në favor të një lehtësimi masiv të uljes të vizave për rusët.
"Sigurisht është e rëndësishme për të punuar për sigurinë, por në të njëjtën kohë ekonomia jonë është shumë e rëndësishme," tha ai në fillim të këtij viti.


KOMENTE