Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Turqia shprehet se mbi 2,000 sirianë vijnë çdo 3 ditë drejt saj
English

Turqia shprehet se mbi 2,000 sirianë vijnë çdo 3 ditë drejt saj

Më shumë se 2,000 Sirianë u larguan drejt, për në Turqi gjatë tre ditëve të kaluara, duke treguar një rritje të të ardhurve të refugjatëve.

Numri i refugjatëve siriane në kampet e ngritura në Turqinë juglindore arriti 26,747 të martën, nga 24,433 të shtunën, sipas shifrave të njoftuara nga Disaster i Turqisë dhe Kryesia e Menaxhimit të Emergjencave.

Fluksi i refugjatëve vjen pasi dhuna vazhdon në Siri, sidomos në fshatrat veriperëndimore të afërt me kufirin.

Ushtria rebele njoftoi të premten se ajo kishte "rifilluar operacionet mbrojtëse" për shkak të dështimit të planit të paqes të ndërmjetësuar nga OKB-përmes të dërguarit Kofi Anan.

Refugjatët janë të vendosur në kampet Hëna e Kuqe turke në krahinat juglindore të Gaziantep, Hatay, Sanliurfa dhe Kilis.

Katër civilë u vranë në natën e së hënës, në një "operacion të madh ushtarak" në fushën Kfar Oweid e Idlib, një krahinë në kufi me Turqinë, një bastion i forcave rebele, në përputhje me Observatorin e Sirisë për të Drejtat e Njeriut.

Ka pasur edhe përleshje në disa fusha të tjera të krahinës në veriperëndim të Sirisë, tha grupi monitorues.

KOMENTE