Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Euro 2012 fillon sot me ndeshjet e para
English

Euro 2012 fillon sot me ndeshjet e para

Pas javëve të spekullimit dhe debatit, Euro 2012 do të marrë udhë so të premten, ku Polonia pret Greqinë në Varshavë.
Turneu i 16 i vendeve më të mira të futbollit Europian do të konkurrojnë për trofeut Henri Delaunay,deri në takimin e fundit final në Kiev më 1 korrik.
Anglia do të fillojë kundër Francës më 11 qershor - ndërsa Republika e Irlandës është gjithashtu në veprim.
Tifozët e futbollit do të shohin 31 lojëra gjatë tre javëve të ardhshme, si Spanja kërkon për të mbrojtur titullin e fituar në Vjenë katër vjet më parë.
Tetë stadiumet anembanë Polonisë dhe Ukrainës janë duke u përdorur për turne, nga më i vogël në Lviv i cilia mban vetëm 35.000 tifozë, dhe deri no më të madhin 70,000 vendësh-olimpik në Kiev e cila pret përfundimtaren.
Ekspertët e BBC Sport kanë mbështetur se Gjermania do të fitojë këtë herë.
Ekipet e tjera të fantazuar këtë herë janë Holanda - të cilët janë në 'grupin e vdekjes "së bashku me gjermanët, Portugalia dhe Danimarka - ndërsa Rusia mund të lind një surprizë nga Grupi A.
Anglia e cila nuk arriti të kualifikohetpër turneun e fundit në Austri dhe Zvicër katër vjet më parë - kurrë nuk ka fituar kampionatin evropian, me rezultatet e tyre më të mirë në kujtim të kohëve të fundit një gjysmë-finale me humbjen nga Gjermania në Wembley në vitin 1996.

Sulmuesi Wayne Rooney i Manchester United do të humbasë dy ndeshjet e turneut pasi ai u dërgua jashtë kundër Malit të Zi vitin e kaluar, ndërsa Frank Lampard, Gary Cahill dhe Gareth Barry, të gjithë kanë dëmtime në javët e fundit.

Shoqata e Futbollit ka dhënë rreth 7.500 bileta për ndeshjet kundër Francës dhe Ukrainës, dhe 9,000 për instalime Suedi.
Por vetëm 3.000 bileta ishin shitur përmes grupit zyrtar të Anglisë për secilin nga lojërat grupore.
Besohet se klima aktuale ekonomike, e shoqëruar me kostot e larta të udhëtimit dhe strehimit, kanë shtyrë shumë, ndërsa ish-mbrojtësi Sol Campbell Angli paralajmëroi tifozët që të qëndrojnë larg muajin e kaluar pasi një program Panorama theksoi incidentet e racizmit në Ukrainë.
Të 31 ndeshjet do të mbulohen në BBC Radio 5 live / 5 sportive gjalla ekstra, me komente tekst të gjalla në faqen e internetit të BBC Sport.
Mbulimi nga ana e Televizionit është e ndarë me ITV, me ndeshjen e turneut për mes Polonisë dhe Greqi do të transmetohet në BBC One dhe BBC One në HD nga 16:15 BST të premten, 8 qershor.

KOMENTE