Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Genoma e fetusit deshifrohet që në moshën 18 javëshe
English

Genoma e fetusit deshifrohet që në moshën 18 javëshe

Një mostër gjaku nga nëna dhe pështymë nga babai janë përdorur për përcaktimin e gjenomës në fetus që në barkun e nënës, nga hulumtuesit amerikanë.

Në atë kohë, nëna ishte vetëm 18 javë shtatzënë.

Mjekët thanë se gjetjet, e raportuara në Science Translational Medicine, mund të çojë përfundimisht se në fetus mund të shqyrtojmë për mijëra çrregullime gjenetike vetëm me një provë të vetme dhe të sigurt.

Megjithatë, ata gjithashtu paralajmërojnë se do të ngrenë "shumë pyetje etike".

Shkencëtarët në Universitetin e Uashingtonit kanë përdorur pjesë të ADN-së e fetusit 'që natyrisht notojnë në gjakun e gruas shtatzënë.

Këto fragmente janë bashkuar pastaj së bashku në një pjesë duke përdorur ADN-në e prindërve si udhërrëfyes për të ndërtuar hartën e plotë të gjenomit të fetusit.

Ata krahasuan pastaj hartën gjenetike të tërhequr në 18 javë shtatzëni me ADN aktuale të fetusit të marrë nga kordoni i kërthizës mbas lindjes. Ajo ishte 98% e saktë.
Hulumtuesit shpresojnë se gjetjet e tyre një ditë do të përdoren për të testuar në mënyrë të sigurtë për sëmundje gjenetike që në fetus.

KOMENTE