Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ligji çon në burg edhe prindërit që detyrojnë fëmijët për martesë
English

Ligji çon në burg edhe prindërit që detyrojnë fëmijët për martesë

Ligjet e reja shumë shpejt do të zbatohen edhe në shtëpi për prindërit, të cilët do të shkojnë në burg nëse detyrojnë fëmijët e tyre për t'u martuar.

Theresa May do të përshkruajë se si do të jetë një vepër penale në Angli, Uells dhe Irlandën e Veriut. Skoci tashmë ka një ligj të detyruar martese.

Deri në 8000 gra të reja në vit janë vlerësuar të jenë detyruar në martesat pa pëlqimin e tyre.

Por Aktivistët paralajmërojnë se martesa e detyruar kriminalizon rrjetin shoqëror që detyron të çojë dhe në viktima.

Ligji i ri parashikon të bëjë dallimin ndërmjet martesave të detyruara, ku nuk ekziston pëlqimi, dhe martesave me shkuesi.

Një Zyrë konsultimi përfundon në muajin mars, e cila u hap me kërkesën e kryeministrit David Cameron, i cili ka thënë se martesa e detyruar është "pak më shumë se skllavëria" dhe "krejtësisht e gabuar".
Ai shtoi: "Ne kemi kaluar kohë me ata që punojnë pa pushim për të mbledhur dhe adresuar këtë çështje dhe unë dua të dërgoj një mesazh të qartë dhe të fortë: Martesa e detyruar është e gabuar, është e paligjshme dhe nuk do të tolerohet."

Themeluesi Aneeta Prem ka thënë: "Martesa e detyruar është një abuzim i pambrojtshëm të drejtave të njeriut dhe mund të rezultojë në, përdhunim rrëmbimin serial dhe vrasje.

"Martesa apo Kriminalizimi i detyruar do të dërgojë një mesazh të fuqishëm për njerëzit se kjo praktikë është e papranueshme në Angli dhe do të trajtohet me masa të rënda."

Kryetar i lirisë së punë Zoti Tobi Harris, tha: "Unë shpresoj se Qeveria të verë Projektligjin e nevojshëm para Parlamentit sa më shpejt të jetë e mundur, së bashku me masat për të mbështetur organizatat si "Liria" të cilat punojnë për të këshilluar dhe mbështetur viktimat dhe viktimat e mundshme ".

KOMENTE