Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zëri i të fejuarës e kthen në jetë pas 10 muaj në koma
English

Zëri i të fejuarës e kthen në jetë pas 10 muaj në koma

Një mësues i cili ka qenë në gjendje kome për 10 muaj ka treguar shenjat e para të rimëkëmbjes pasi ai filloi të qante kur ka dëgjuar zërin e të fejuarës së tij në telefon.

Mathew Taylor u plagos në gjendje kritike pas një përplasje të tmerrshme me motoçikletë në Bali korrikun e kaluar e fundit dhe mjekët paralajmëruan familjen e tij që 31-vjeçari nuk mund të zgjohet.

Ai e kishte takuar të dashurën ANDA Nurul, 27 vjeç, kur ai u transferua në Indonezi për të mësuar anglisht në vitin 2009, 18 muaj para aksidentit.

Çifti u fejua dhe kishte në plan të martohej por pas rrëzimit shkatërrues, zoti Taylor u transferua në një spital në Britani, sepse ai nuk kishte sigurim shëndetësor.

Familja e tij harxhoi 100 000 pound derisa ai u transferua në Britani në spitalin mbretëror të Londrës.

Bali lindur në ANDA emri i saj i plotë është Handayanimori një vizë tre mujore për të qenë me të fejuarin e saj pasi mjekët kërkuan që ajo të vinte për t'i folur.
Por 27-vjeçarja, i cili studion Letërsinë holandeze në Universitetin e Indonezisë, u detyrua të kthehet në shtëpi dhe të linte të fejuarin pasi viza e saj mbaroi.

Pas një pritje pikëlluese, Z. Taylor më në fund ka treguar shenjat e para të jetës tri javë më parë - pas familja e tij ka mbajtur telefonin në veshin e tij në mënyrë që e fejuara të mund të flasë me të.

Nëna e tij Heather, dhe njerku Z. Moore u shokuan kur ai lëvizi dorën e tij drejt telefonit dhe lotët filluan të përshkonin fytyrën e tij.

Ai dëgjon zërin e saj dhe duket se ajo i ka kërkuar diçka pasi ai edhe i foli duke i kthyer një PO të heshtur. Pastaj ai përsëri qau por kjo ishte e shkëlqyer.

Tani, Z. Taylor është duke bërë një rimëkëmbje të ngadaltë por të qëndrueshme, dhe familja shpreson se ai përfundimisht do të jetë gati për dasmën e ëndrrave të tij.

"Ai është ende në koma por ai sapo bie zilja është në gjendje të lëvizë dorën dhe të marrë telefonin që tregon se ai ka mjaft shpresa për tu kthyer në jetën e përditshme.

KOMENTE