Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Arkeologët zbulojnë 120 luftëtarë terrakotë dhe objekte të tjera 2000 vjeçare (FOTO)
English

Arkeologët zbulojnë 120 luftëtarë terrakotë dhe objekte të tjera 2000 vjeçare (FOTO)

Gërmimet në Kinë kanë zbuluar një koleksion mahnitës të ri 2000-vjeçar, të luftëtarëve terrakote dhe qindra objekte të tjera.
Arkeologët zbuluan 120 luftëtarëve të rinj terrakote, dje në faqen Shihuang Qin UNESCO të Trashëgimisë Botërore në krahinën Shaanxi.
Gërmimi i tanishëm, i cili filloi në vitin 2009, është i treti në vend, pas dy të mëparshmëve që janë kryer në vitin 1974 dhe 1985.
Luftëtarët terrakote janë duke u zbuluar me kujdes duke përdorur pajisje delikate për të ndihmuar në ruajtjen e detajuar të prodhimit të tyre origjinale më shumë se 2,000 vjet më parë.
Objektet në Kinën perëndimore u varrosën me perandorin e parë të dinastisë Qin, në shekullin e 3-të.
Zbulimet e fundit përfshijnë gjëra që kurrë më parë janë zbuluar. Në total, më shumë se 310 copa të vogla janë gërmuar rishtazi, si dhe 12 kuaj balte.

Gërmimi i tretë mbulon rreth 200 metra katrorë një prej gropave më të mëdha në muzeumin më të vizituar të kuajve dhe terrakotëve.

Disa nga gjetjet e tjera të pazakonta përfshijnë një kuti mjete për qerret, një hark, daulle të pikturuara dhe sende të lyer me ngjyrën unik kineze të purpurt.
Gërmimet pritet të përfundojnë brenda tre vjetësh.
Zbulimet e reja, si statujat, janë marrë në një muze për tu restaurura sipas origjinalitetit para se shkojnë për t'u bashkuar shokëve të tjerë në ekspozitën me famë botërore.
Çdo luftëtar terrakot i zbuluar ka mënyrën e vet të stilit të flokëve dhe karakteristikat e tyre në veshje.

KOMENTE