Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Merkel mund të sakrifikojë Greqinë për të shpëtuar euron, thotë Osborne
English

Merkel mund të sakrifikojë Greqinë për të shpëtuar euron, thotë Osborne

Angela Merkel duhet të jetë të gatshëm të sakrifikojë Greqinë në mënyrë që të bindë votuesit gjermanë për të shpëtuar euron, paralajmëroi George Osborne mbrëmë.

Komentet e tij erdhën si kriza euro ka vazhduar të thellohet, pavarësisht nga një plan, për të ndihmuar bankat e Spanjës këtë fundjavë.
Kostot e huamarrjes të Spanjës u rritën këtë fundjavë gjë që ka rritur thellimin e krizës së euros.

Gjithashtu dhe normat e Italisë së huamarrjes kërcyen në nivele të rrezikshme pasi ministri austriak i financave sugjeroi se Italia si ekonomia e tretë më e madhe e eurozonës do të ketë nevojë për një bailout.
Ekonomistët kanë paralajmëruar se dalja e Greqisë mund të ndezë një recesion të ri në të gjithë Evropën.

Ministrat dhe zyrtarët kanë përpiluar plane emergjence, për t'u marrë me pasojat e mundshme.
Por, duke folur në samitin e biznesit në Londër dje, zoti Osborne ka sugjeruar se zonja Merkel mund të jetë e përgatitur për të lejuar që Greqia të largohet nga euro në mënyrë që të tregojë për votuesit gjermanë se duhet të marrë masa të kushtueshme për të parandaluar kolapsin total të monedhës së vetme.

"Unë thjesht nuk e di nëse qeveria gjermane kërkon daljen e Greqisë për të shpjeguar për publikun e tyre përse ata duhet të bëjnë gjëra të caktuara si një bashkim bankar, eurobono, dhe gjëra të përbashkëta me këtë."

Kancelarja gjithashtu e përshkroi dështimin e planit bankar të Spanjës si "të dëshpëruar" dhe "zhgënjyese".

Burimet e thesarit këmbënguli Z. Osborne nuk komentuan gjasat e një dalje të Greqisë.

Një burim tha: "pika e tij ishte, nuk kemi nevojë për një tjetër krizë për të marrë veprim vendimtar që eurozona të qëndrojë në monedhën e saj."

Trazirat e vazhdueshme të tregut kanë ushqyer frikën se Udhëheqësit evropianë janë askund afër gjetjes së një zgjidhjeje të stuhisë financiare që kërcënon të heq monedhën e vetme.

Christine Lagarde, kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar, i kërkoi udhëheqësve 'që të marrin hapa vendimtarë për të kaluar këtë rrezik të madh".

Qiproja ka treguar se është vetëm disa ditë larg nga kërkimi për një plan, të zgjedhjeve të veta dhe Greqia të dielën mund të shikojë votuesit e zemëruar të shtyjnë vendin nga dalja e euros.

KOMENTE