English

Avioni amerikan misterioz, kthehet nga hapësira pas 15 muaj

Pas 15 muajve në orbitë aeroplani tepër sekret i forcave ajrore të SHBA-së i papajisur për në hapësirë me ​​sukses ka prekur dje pistën.

Anija robotik pa pilot e ushtrisë X-37B, në hapësirë ​​u kthye nga orbita në 5:48 pasdite në Kaliforni nga një fluturim provë sekret.
Dhe tani zyrtarët nga baza ajrore Vandenberg Force kanë lëshuar një video të shkurtër të uljes së tij.

Aeroplani në miniaturë që u kthye nga hapësira ​​preku Bazën Vandenberg të Forcave Ajrore, në Kaliforni, 130 kilometra në veriperëndim të Los Anxhelos.

Aeroplani i njohur gjithashtu si Test orbitale Vehicle-2, ose OTV-2, motori i tij shkarkoi jashtë orbitës, pastaj çau nëpër atmosferë dhe preku poshtë pistën - ashtu si një aeroplan i zakonshëm.
" Programi apo misioni i X-37B OTV sjell një aftësi për zhvillimin e teknologjisë në hapësirë", tha nënkoloneli Tom McIntyre, menaxher i programit X-37B.

Megjithatë akoma nuk janë dhënë synimet e qarta të këtij aeroplani pa pilot në hapësirë.

KOMENTE