Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Samiti G20: Udhëheqësit të alarmuar mbi krizën e eurozonës
English

Samiti G20: Udhëheqësit të alarmuar mbi krizën e eurozonës

Udhëheqësit botërorë u takuan në samitin G20 në Meksikë dhe i kanë bërë thirrje Evropës për të marrë të gjitha masat e nevojshme për të kapërcyer krizën e borxhit në eurozonë.

Ata shprehën nervozizëm mbi atë që një zyrtar i lartë i përshkroi si "rreziku i vetëmdhe i madh për ekonominë botërore".

Por Presidenti i Komisionit Evropian Hoze Manuel Barroso tha se "sfida nuk janë vetëm evropianët, ata janë globale".

Fitorja e së dielës nga një parti pro-kreditimi në zgjedhjet greke nuk ka dhënë rritje në tregjet e aksioneve.
Antonis Samaras, udhëheqësi i partisë Demokracia e Re, e cila mezi fitoi zgjedhjet, po mban bisedime urgjente për të formuar një koalicion me partinë socialiste PASOK.

Z. Samaras më parë përsëriti se ai "do të duhet të bëjë disa ndryshime e nevojshme" me kushtet e marrëveshjes së kreditimit të arritur me Bashkimin Evropian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), "në mënyrë që të çlirojë popullin e papunësisë paralizuese dhe vështirësitë e mëdha".

Por kancelarja gjermane Angela Merkel u shfaq për të shkarkuar idenë.
"Qeveria e re greke ka për të zbatuar angazhimet e marra nga vendi. Korniza program ka për t'u mbajtur," tha ajo.

Kryeministri kanadez Stephen Harper i bëri thirrje liderëve të eurozonës për të bërë ndryshime strukturore për të zgjidhur krizën e borxheve.

Por zoti Barroso montoi një mbrojtje të fortë të trajtimit të BE-së për krizën deri tani.

I pyetur nga një gazetar kanadez për të shpjeguar përse amerikanët e Veriut duhet të "rrezikojnë pasuritë e tyre për të ndihmuar në Evropë", ai u përgjigj: "Sinqerisht, ne nuk jemi këtu për të marrë mësime në drejtim të demokracisë ose në aspektin se si të merren në ekonomi.

"Kjo krizë nuk e ka origjinën në Evropë shohim se ju përmendët Amerikën e Veriut, kjo krizë origjinën e ka në Amerikën e Veriut dhe sektori jonë financiar është kontaminuar nga Amerika e veriut".

Kryetari i Këshillit Evropian, Herman Van Rompuy, tha se një projekti G20 tregoi "mbështetje dhe inkurajim për vendet e Eurozonës dhe drejtuesit e saj dhe për Bashkimin Evropian, si një i tërë për të kapërcyer këtë krizë".

KOMENTE