Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Akademi Artesh dhe në Shkodër. Miratohet vendimi
English

Akademi Artesh dhe në Shkodër. Miratohet vendimi

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e sotme vendimin “Për krijimin e Akademisë së Arteve , Shkodër”, propozuar nga ministri i Arsimit dhe Shkencës.

Kjo nismë erdhi pas kërkesës nga Qarku Shkodër, Drejtoria arsimore rajonale Shkodër, sipas iniciativës së shkollës artistike kombëtare “Preng Jakova”, me një histori 50 vjeçare në përgatitjen e talenteve, si dhe duke vlerësuar nivelin aktual të specialistëve që japin mësim pranë kësaj shkolle.

Misioni i Akademisë së Arteve, Shkodër, përfshin:

- Ofrimin e studimeve universitare në fushën e artit dhe të kulturës;

- Zhvillimin e mbrojtjen e dijeve nëpërmjet mësimdhënie dhe veprimtarisë artistike që kryhet brenda dhe jashtë vendit;

- Formimin e studiuesve të rinj në fushat teorike të vlerësimit të artit e kulturës;

- Kryerjen e kërkimeve shkencore për të zhvilluar dhe tejçuar artin dhe kulturën;

- Ndihmesën në rritjen e standardeve të demokracisë e të qytetërimit dhe cilësisë së shoqërisë, si dhe përgatitjen e të rinjve për një shoqëri të tillë.

Struktura e Akademisë së Arteve, Shkodër përfshin njësitë si më poshtë:

1. Fakulteti i Muzikës me këtë përbërje si njësi bazë:

- Departamentin e disiplinave Instrumentale;

- Departamentin e Kompozim-Dirigjimit;

- Departamentin e Artit Vokal.

2. Fakulteti i Artit Figurativ me këtë përbërje në njësi bazë:

- Departamentin e Artit Figurativ

- Departamentin e Pikturës

- Departamentin e Artit grafik

KOMENTE