Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
David Cameron përballet me Fernandez mbi Ishujt Falkland në samitin G20
English

David Cameron përballet me Fernandez mbi Ishujt Falkland në samitin G20

Kryeministri britanik David Cameron është konfrontuar me presidenten e Argjentinës mbi kërkesën e vazhdueshme të vendit të saj për ishujt Falklands.

Ai foli me presidenten Cristina Fernandez para seancës së parë të samitit të G20.

Kryeministri i tha zonjës Fernandez de Kirchner se ajo duhet të "respektojë pikëpamjet e" Ishullit të cilët po marrin pjesë në një referendum për çështjen e kontrollit.

Zonja Fernandez i bëri thirrje atij që të respektojië OKB.

Ishujt janë regjistruar ka 30 vjet, që nga përfundimi i luftës me Argjentinën.

Të dy udhëheqësit janë në samitin e G20 që po zhvillohet në Los Cabos, Meksikë, edhe pse nuk ka bisedime formale mes dy vendeve në rendin e ditës.

Downing Street ka konfirmuar se të dy udhëheqësit u takuan "në margjina" para se proçesit të Sesionit të hapjes.

Z. Cameron i është afruar zonjës Fernandez duke i thënë asaj: "Unë nuk jam duke propozuar një diskutim të plotë tani në Falklands por unë shpresoj se ju keni vënë në dukje se ata po mbajnë një referendum dhe ju duhet të respektoni pikëpamjet e tyre.

"Ne duhet të besojmë në vetëvendosjen dhe të veprojmë si demokratë këtu në G20."
Zonja Fernandez pastaj,i tregoi një letër Z. Cameron në të cilën redaktori i BBC Nick Robinson tha se paraqiti Rezolutën 40/21 nëntor 1985, e cila kërkon të dyja qeveritë për të negociuar një zgjidhje "paqësore" për konfliktin e Falklands. Në këtë pikë, Z. Cameron u largua.

KOMENTE