Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kinë. Rezervat e rralla minerale në rënie drastike
English

Kinë. Rezervat e rralla minerale në rënie drastike

Kina ka paralajmëruar se rënia e saj në rezervat e rralla minerale të tokës është "përshpejtuar", duke bërë që shumica e burimeve origjinale të varfërohen.

Në një letër të politikave, qeveria e Kinës fajëson shfrytëzimin e tepërt dhe në mënyrë të paligjshme të minierave.

Kina është përgjegjëse për më shumë se 90% të botës me furnizime të mineraleve të rralla, por aktualisht ka vetëm 23 për qind të rezervave globale.

Ajo ka bërë thirrje për të rritur prodhimin e elementeve të rezervave, të cilat përdoren për të bërë mallra elektrike.

"Pas më shumë se 50 vjet, nga shfrytëzimi i tepruar i minierave, rezervat e rralla të që ka toka e Kinës kanë shkuar në rënie.

SHBA, Japonia dhe Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje kuotave të paligjshme dhe zvarritjen e Pekinit në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT) mbi këtë çështje.

Në dokumentin e politikave, Kina ka shtuar se ajo do të zbatojë "standardet strikte" dhe "politikat mbrojtëse të shfrytëzimit" për të siguruar rritje të qëndrueshme të sektorit.

KOMENTE