Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Topalli takon Ouen Jenkins dhe vlerëson mbështetjen e Britanisë
English

Topalli takon Ouen Jenkins dhe vlerëson mbështetjen e Britanisë

Kryetarja e Kuvendit u takua sot me Drejtorin për Zgjerimin e BE dhe Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme, në Mbretërinë e Bashkuar, z. Ouen Jenkins, i cili shoqërohej nga ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, në Tiranë, z. Nicholas Cannon OBE.

Duke i uruar mirëseardhjen në Kuvendin e Shqipërisë, Kryetarja Jozefina Topalli vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme të Britanisë së Madhe ndaj përpjekjeve të Shqipërisë në proceset integruese, në kontributin e saj për çështjen e pavarësisë së Kosovës dhe në tërësi për stabilitetin dhe paqen në Ballkanin .

“Shqipëria ka kryer transformime të mëdha, është një model progresi ekonomik, me një rol aktiv dhe konstruktiv në rajon. Unë mendoj, tha Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli se, marrja e statusit të vendit Kandidat, përbën një inkurajim të jashtëzakonshëm për të gjithë shqiptarët në të ardhmen e tyre në BE.

Nga ana e tij Drejtori për Zgjerimin e BE dhe Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme britanike, z. Ouen Jenkins vlerësoi ecurinë e Shqipërisë në rrugën e integrimit, përpjekjet e vazhdueshme për përmbushjen e rekomandimeve të BE dhe qëndrimin e saj si faktor me ndikim në stabilitetin e rajonit.

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli e njohu Drejtorin britanik Jenkins me procesin e zgjedhjes në Kuvend të Presidentit të Republikës brenda kornizës, afateve, frymës dhe germës së Kushtetutës.

Kryetarja e Kuvendit u ndal në mënyrë të veëantë në punën e Kuvendit të Shqipërisë për përmbylljen e plotë të reformes zgjedhore ne perputhje me rekomandimet e OSBE-ODHIR, si dhe përfundimin e reformes parlamentare. "Meqë më shumë se 90% e punës është e përfunduar, zonja Jozefina Topalli u shreh se, bllokimi në fund i kësaj reforme, dëmton vendin, por edhe vetë opozitën.

Kryetarja Jozefina Topalli tha se mazhoranca ka shprehur të gjithë vullnetin e saj për heqjen e imunitetit të deputetëve dhe zyrtarëve të lartë dhe mbetet e hapur për çdo propozim të opozitës.

KOMENTE