Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Universitetet prestigjoze të SHBA - së, vënë reputacionin e tyre në internet
English

Universitetet prestigjoze të SHBA - së, vënë reputacionin e tyre në internet

Këtë vjeshtë më shumë se një milion studentë do të marrin pjesë në një eksperiment që mund të ri-trillojë peizazhin e arsimit të lartë.

Disa nga shtëpitë e fuqishme më të mëdha në SHBA të arsimit të lartë janë duke ofruar kurse online - testimi, se si ekspertiza e tyre dhe bursat mund të sillen në një audiencë globale.

Instituti i Teknologjisë në Harvard dhe Massachusetts kanë formuar një aleancë dollarë 60 milion dollarë (£ 38 milion) për të nisur EDX, një platformë për të ofruar kurse online - me ambicien modeste të " revolucionalizimit të edukimit në mbarë botën".

Kumbon si një copë e pajisjeve të fshehta ushtarake, EDX do të ofrojë kurse online interaktive të cilat mund të studiohen nga kushdo, kudo dhe të paktën për momentin, pa pagesë.

Me rrënjët në Silicon Valley, akademikët në Stanford kanë ngritur një tjetër platformë online, Coursera, e cila do të ofrojë kurse nga Stanford dhe Princeton dhe të tjera institucione kryesore në SHBA.

Presidenti i parë i EDX është Anant Agarwal, drejtor i Shkencave Kompjuterike dhe MIT Artificial Intelligence Laboratory dhe një nga pionierët e prototip MITx online.

Kursi i parë në internet nga MITx në fillim të këtij viti ka pasur studentë më shumë se numri i përgjithshëm i studentëve që janë diplomuar nga universiteti.

Në fakt, ajo nuk është larg nga totali i të gjithë studentëve të cilët kanë qenë ndonjëherë atje që prej shekullit të 19-të.

Interneti ofron një kapacitet të pashembullt për të zgjeruar shtrirjen - por ajo ngre dhe pyetje të gjera dhe të mprehta për modelin tradicional të një universiteti.

KOMENTE