Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ljubcho Georgevski: Gjingjiç u vra pasi donte shkëmbime territoresh
English

Ljubcho Georgevski: Gjingjiç u vra pasi donte shkëmbime territoresh

Ljubcho Georgevski, iah kryeministri i Maqedonisë ka deklaruar se Zoran Gjingjiç, u vra në atentat, pasi dëshironte të bisedonte për shkëmbime territoresh midis Serbisë, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës.

Ai e ka dhënë këtë intervistë për të përditshmen boshnjake “Dnevni Avaz”, dhe ka shprehur dëshirën dhe vullnetin se do të ofrojë materiale të tjera lidhur më këtë fakt.
Gjithashtu ai ka shtuar se nëse Gjingjiç do të kishte jetuar më gjatë, harta politike e Ballkanit mund të kishte qenë e ndryshme nga e sotmja”. Georgevski gjithashtu pranoi se “maqedonasit janë falsifikuesit më të mëdhenj të historisë në Ballkan”.

Gjingjiç, Ish-kryeminister i Serbisë, u vra në vitin 2003 nga një snajper në dalje të një godinë qeveritare ne Beograd. Me vone, vrasesi u lidh me nje grup nacionalistë, i ashtuquajtur “grupi i Zemunit”, që kundershtonte politikën e Gjingjiç për një bashkëekzistencë paqësore me fqinjet.

KOMENTE