Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Britania do të mbyllë kufijtë për emigrantët e eurozonës
English

Britania do të mbyllë kufijtë për emigrantët e eurozonës

David Cameron tha se do të mbyllë kufijtë e Britanisë shtetasit e BE-së nëse ndodh një kolaps i euros.
Kryeministri tha se është i përgatitur për të ndaluar refugjatët nga Greqia dhe ekonomitë e tjera të dështuara, nga vërshimet në Mbretërinë e Bashkuar.

Z. Cameron ka thënë se ai mund të bëjë përdorimin e kompetencave juridike të jashtëzakonshme, për të mbyllur dyert për emigrantët evropianë.

Ai i tha panelit të deputetëve të lartë se do të bëjë "gjithçka që duhet" për të mbrojtur Mbretërinë e Bashkuar dhe për të shmangur një fluks të madh të emigrantëve në një kohë të kolapsit ekonomik dhe në një krizë bankare.
Z. Cameron tha: "pozicioni juridik është se në qoftë se nuk janë të jashtëzakonshme, thekson linjat se është e mundur të marrë masa për të kufizuar flukset migratore. Por padyshim ne shpresojmë se nuk do të ndodhë. "

Presion mbi nëse ai ishte i gatshëm të shtrëngojë kufizimet në kalimet kufitare për vendet e trazuara të tilla si Greqia, shtoi: "Unë duhet të jem i përgatitur për të bërë çfarëdo, për të mbajtur të sigurt vendin tonë, për të mbajtur sistemin tonë bankar të fortë, për të mbajtur ekonominë tonë të fuqishme.

Detajet e planifikimit sugjerojnë se ministrat janë seriozisht të shqetësuar se Eurozona mund të rrëzohet.
Greqia pritet të publikojë të dhëna alarmante të reja mbi gjendjen e ekonomisë së tyre gjatë kësaj jave që mund të nxisë këto shqetësime.
Dëshpërimi konservator për një kolaps të mundshëm të euros, dje, shkaktoi një moment të jashtëzakonshëm për presidentin e Komisionit Evropian Hoze Manuel Barroso.KOMENTE