English

Afganistani merr statusin nga SHBA: "Aleat madhor jo NATO"

Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Afganistanit statusin e "aleat i madh jo-NATO".

Përcaktimi, i cili përfshin vende të tilla si Australia, Egjipti dhe Izraeli, i japin akses preferencial SHBA, eksporteve të armëve dhe mbrojtjes të bashkëpunimit.

Njoftimi u bë nga Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton në një vizitë të paparalajmëruar në Afganistan.

Ajo vjen para një konference donatorësh të mëdha në Japoni, e cila është shkak për të diskutuar mbi ndihmën ndaj Kabulit, pasi shumica e trupave të NATO-s largohen nga vendi në vitin 2014.

Pjesëmarrësit në takimin e së dielës në Tokio pritet të kryejnë pothuajse 4 miliardë $ në ndihmë të zhvillimit vjetor në Afganistan.

Banka qendrore e vendit thotë se ajo ka nevojë për më shumë se 4 miliardë $ ndihmë çdo vit, në krye të 4 miliardë $ për forcat e sigurisë.

Një zyrtar i lartë britanik e përshkroi detyrën e ngritjes se parave në konferencën e Tokios, si një sfidë të paparë,

Afganistani është duke kërkuar angazhimin, por donatorët në takimin e Tokio-s shihen edhe si mundësi për të kërkuar garanci nga Kabuli për qeverisje dhe transparencë të mirë.

Zonja Klinton tha pas bisedimeve me presidentin Hamid Karzai se dhënia e statusit të ri në Afganistan, ishte "një simbol i fuqishëm i angazhimit tonë për të ardhmen e Afganistanit".

Ajo shtoi: "Ne nuk kemi imagjinuar braktisjen e Afganistanin".

Ndryshimi, i cili hyn në fuqi menjëherë, bën më të lehtë për të blerë pajisjet ushtarake amerikane nga Kabuli dhe thjeshton proçedurat e armëve të eksportit.


Në takimin e Çikagos që u zhvillua në maj të këtij viti, presidenti amerikan Barack Obama lëshoi ​​një premtim se Uashingtoni nuk do ta braktisë Afganistanin.

Më parë në muajin maj, zoti Obama dhe zoti Karzai nënshkruan një marrëveshje 10-vjeçare të partneritetit strategjik që përshkruan lidhjet ushtarake dhe civile në mes të vendeve pas vitit 2014.

Por ekziston një frikë se tërheqja mund të çojë Afganistanin përsëri në kaos pasi talebanët dhe kryengritësit e tjerë kanë rritur sulmet në muajt e fundit.

KOMENTE