English

Kolera që ka shpërthyer arrin në Havanë

BBC ka mësuar se një pacient është diagnostikuar me kolerë në kryeqytetin kubanez Havanë,dhe disa ditë më pas tre persona vdiqën në një shpërthim të rrallë në qytetin jug-lindor të Manzanillo.

Më shumë se 50 vetë janë infektuar dhe rreth 1,000 kanë marrë kujdes mjekësor.

Autoritetet thonë se shpërthimi është nën kontroll, por katër spitale janë të përgatitur për të izoluar pacientët.

Ata thonë se shkak është bërë uji i ndotur i puseve që e përdorin për të pirë.

Por kjo nuk është e qartë i burimi i kolerës

Shumica e rasteve ishin në jug-lindje të provincës Kubës Granma, më shumë se 750km (470 milje) nga Havana.

Qindra profesionistë mjekësorë të kësaj zone, duke përfshirë infermierë, kanë punuar dhe vazhdojnë të punojnë me pacientë në Haiti, ku dhjetëra mijëra njerëz janë infektuar pas një tërmeti shkatërrues në vitin 2010.

Por Rainsford Sara i BBC-së thotë se për më shumë se një javë në Havanë mjekët kanë bërë xhiron me pacientët e tyre, duke kontrolluar për simptomat e kolerës.

Prioritet kanë qënë pleqtë dhe shtatzanat e sëmura.

Një grua 60-vjeçare, është pranuar në spital të mërkurën, dhe kanë konfirmuar se ajo ka sëmundje, por ajo u kap në fazat e hershme dhe tani është në një gjendje të qëndrueshme.

Zyrtarët e shëndetësisë thanë se ata kishin "të gjitha burimet e nevojshme për të siguruar vëmendjen e duhur të pacientëve."

Ata thanë se kishin marrë një sërë masash, duke përfshirë marrjen e mostrave të ujit dhe duke shtuar klor për të pastruar atë, për të luftuar epideminë.

Kolera është një infeksion bakterial që mund të shkaktojë diarre të rëndë dhe dehidratim.

Ministria e Shëndetësisë tha se shpërthimi i fundit i kolerës në ishull ka qënë pas Revolucionit të 1959.

KOMENTE