Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bosnjë-Hercegovinë. OSBE kërkon qasje konstruktive nga të gjitha forcat politike
English

Bosnjë-Hercegovinë. OSBE kërkon qasje konstruktive nga të gjitha forcat politike

SARAJEVË, 9 korrik 2012 - Përfaqësuese e irlandës Kryetare e Zyrës së OSBE-së, Ministre për Çështjet Evropiane Lucinda Creighton, vizitoi sot Bosnje-Hercegovinën dhe u bëri thirrje autoriteteve për të zbatuar reformat vitale demokratike.

Duke përshëndetur hapjen e fundit të Dialogut Nivelit të Lartë të BE-së mbi procesin e anëtarësimit dhe të marrëveshjes nga ana e partive politike për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura, ministria tha: "Irlanda si Kryesuese e OSBE-së dhe Kryesisë së ardhshme të BE-së është në një pozicion për të mbështetur vendet që janë në axhendën e integrimit në BE. "

"Ne jemi të gatshëm për të ndihmuar. OSBE-ja dhe BE-ja duke punuar së bashku me institucionet e tjera dhe anëtarë të komunitetit ndërkombëtar kanë përvojën dhe kapacitetet institucionale për të mbështetur Bosnjen dhe Herzegovinën në fushat e sundimit të ligjit, reformën gjyqësore, qeverisjen e mirë luftën kundër diskriminimit dhe arsimit, por edhe vendi duhet të tregojë se ajo mund të gjejë zgjidhje e veta për problemet e veta. "

Në takimet me anëtarë të Presidencës së BiH Bakir Izetbegoviç, ministri i jashtëm Zlatko Lagumxhija dhe Ministri i Financave dhe Thesarit Nikola Spiriç, Creighton diskutoi gjithashtu punën e Misionit të OSBE në Bosnjë dhe Hercegovinë, misioni më i madh civil në vend, e cila është duke punuar me të gjitha nivelet e qeverisë dhe shoqërisë në përkrahjen dhe forcimin e institucioneve demokratike.

Ajo theksoi nevojën për të adresuar diskriminimin në Kushtetutë dhe të bëjë atë në përputhje me vendimin Sejdić / Finci të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut: "Nuk ka asnjë justifikim për të diskriminuar askënd, sidomos pakicat. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në një shoqëri të pasluftës - ne në Irlandë e dimë shumë mirë se sa e vështirë është për të ndërtuar besimin në mes komuniteteve, por ne kemi parë edhe përfitime të prekshme ekonomike dhe sociale që ato mund të sjellin tejkalimin e ndarjeve.

Duke folur përpara përkujtimit të gjenocidit në Srebrenicë në vitin 1995, ministri Creighton theksoi nevojën për drejtësi dhe pajtim:

"Ndërsa i afrohemi edhe një tjetër përvjetori të trishtuar të gjenocidit në Srebrenicë zemra ime shkon jashtë për miqtë dhe familjet e viktimave, sidomos për ata që janë ende në kërkim për të dashurit e tyre. Askush nuk duhet të harrojë kurrë këtë krim të tmerrshëm dhe ata që janë përgjegjës duhet të sillen para drejtësisë. Në të njëjtën kohë duhet të jetë një mënyrë për të ecur përpara dhe për të krijuar një të ardhme më të mirë për gjeneratat e reja, "tha ajo.

KOMENTE