Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Foto nga Kina, që ju lenë pa mend
English

Foto nga Kina, që ju lenë pa mend

Këto peizazhe të pabesueshme të duken sikur janë pikturuar me furçë pastel nga dora e ndonjë artisti impresionues dhe me talent tepër të rrallë.
Por jo, ato janë krijuar nga artisti më i madh, NATYRA.

Foto të jashtëzakonshme tregojnë pamje aktuale të kontureve të tokës Danxia në fshatin Nantaizi të qytetit Nijiaying, në Linzhe qarkun e Zhangye, provincën Gansu të Kinës.
Formuar nga shtresa me gur ranor të kuqërremtë, terreni me kalimin e kohës është gërryer duke i kthyer në një seri malesh të rrethuar nga shkëmbinjtë curvaceous dhe formacione shkëmbinjsh të pazakonta.

Kjo vepër arti natyrore gjendet vetëm në Kinë. Ato mbrohen nga UNESCO tani por dhe 5 provinca të tjera kanë këto mrekulli që bën Kinën të ndihet krenare.

Mali Langshan dhe Mali Wanfoshan, Provinca Hunan, Taining dhe Guanzhoushan, Provinca Fujian; Mali Longhu dhe Guifeng, Provinca Jiangxi, Mali Chishui, Provinca Guizhou dhe Fangyan dhe Mali Jianglang, Provinca Zhejiang.

KOMENTE