English

Izraeli do të përgjigjet me forcë për ndaj iranit, shpreket kryeministri Netanjahu

Bombardimi i një autobusi turistik izraelit në lindje të Bullgarisë është kryer ndoshta nga një mashkull me bombë vetëvrasëse me dokumente të falsifikuara amerikane, thonë zyrtarët.

Së paku shtatë njerëz vdiqën dhe 34 u plagosën kur autobusi shpërtheu në aeroportin e Burgas nga ana e Detit të Zi.

Izraeli ka dërguar avionë në Burgasit me mjekë dhe zyrtarë për të sjellë të vdekurit dhe të plagosurit.

Ministri i Mbrojtjes Izraelite Ehud Barak tha se Hezbollahu ishte autori i drejtpërdrejtë, nën kujdesin e Iranit.

Pesë turistë kanë vdekur së bashku me shoferin e autobusit bullgar dhe bombarduesin e dyshuar. Zyrtarët kishin thënë se një izraelit i gjashtë vdiq brenda natës, por kjo ishte korrigjuar më vonë.

Jon Donnison i BBC-së, në Jeruzalem, thotë se sulmi mund të jetë pjesë e një lufte të fshehtë por të dhunshme mes Izraelit dhe Iranit, dhe ka një pamje në mesin e disa analistëve se ky sulm mund të jetë një përgjigje për një seri të sulmeve të fundit mbi shkencëtarët bërthamore iraniane .

"Të gjitha shenjat të çojnë në Iran", thotë kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu në një deklaratë të mërkurën. "Izraeli do të përgjigjet me forcë për ndaj iranit."
Zoti Barak tha se sulmi i ngjante disa sulmeve të kohëve të fundit në tentativë ndaj objektivave izraelite në Indi, Tajlandë, Azerbajxhan, Kenia dhe Qipro.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme iraniane tha të enjten se Teherani ka dënuar fuqishëm "të gjitha aktet terroriste".

KOMENTE