Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kina premton 20 bilion dollarë kredi për Afrikën
English

Kina premton 20 bilion dollarë kredi për Afrikën

Kina ka premtuar dollarë 20bn dollarënë kredi për Afrikën, gjatë tre viteve të ardhshme, në një shtytje për lidhje më të ngushta në rritje të tregtisë.

Presidenti Hu Jintao bëri njoftimin në një samit në Pekin me liderët e 50 vendeve afrikane.

Ai tha se kreditë do të mbështesin bujqësinë, infrastrukturën dhe zhvillimin e bizneseve të vogla.

Udhëheqësi kinez bëri thirrje gjithashtu për bashkëpunim më të mirë me vendet afrikane në çështjet ndërkombëtare.

Kredia është dyfishi i shumës që Kina u zotua më parë në vitin 2009, pasi Kina ka qenë partneri më i madh i Afrikës në tregëti që kohë më parë.

Tregtia mes dy vendeve më e larta solli një rekord prej 166bn dollarë (£ 106bn) në vitin 2011, pohoi ministri kinez i tregëtisë Chen Deming në gazetën Daily Kinës, në një forum dy ditor pak më parë.

"Ne duam të vazhdojmë të rritim miqësinë tonë tradicionale duke iu përmbajtur rregullave dhe të rritim të kuptuarit dhe besimin e ndërsjellë", tha zoti Hu.

Ban Ki-moon Sekretari i Përgjithshëm Kombeve të Bashkuara është gjithashtu pjesë në takimin e pestë ministror të Forumit të Bashkëpunimit Kinë-Afrikë.

KOMENTE