Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Martesat homoseksuale dhe lezbike kanë rritur të ardhurat
English

Martesat homoseksuale dhe lezbike kanë rritur të ardhurat

Më shumë se 8.000 çifte të të njëjtit seks janë martuar në New York City që nga viti i kaluar kur u legalizua ligji për martesat homoseksuale.

Zyrtarët e qytetit kanë thënë të martën, se kanë gjeneruar 259.000.000 $ për ekonominë e qytetit.

Çiftet e të njëjtit seks përbëjnë rreth 10 për qind të licencave martesore të lëshuara nga qyteti që nga korriku i kaluar, kur shteti hoqi ndalim mbi martesat e të njëjtit seks.

Ndryshimi i ka sjellë 16.000.000 $ të ardhura të drejtpërdrejta, dhe në mënyrë të konsiderueshme në ndikimin e përgjithshëm ekonomik.

Kryetari i Bashkisë Michael Bloomberg tha se "Barazia e martesave ka bërë qytetin tonë më të hapur, përfshirës dhe të lirë, dhe kjo ka ndihmuar gjithashtu për të krijuar vende pune dhe të mbështetë ekonominë tonë,"

Martesat e të njëjtit seks janë të ligjshme, në gjashtë shtete dhe në Distriktin e Kolumbias, përveç në Nju Jork. Këta shtete janë Iowa, Massachusetts, Vermont, New Hampshire dhe Connecticut.

Uashingtoni dhe Maryland gjithashtu kanë miratuar ligje që i japin të drejta martesës në çiftet homoseksual dhe lezbike - por këto ligje janë në harresë në pritje të një vote nga qytetarët këtë vjeshtë. Votuesit në Maine gjithashtu do të votojnë në një referendum të martesave me gjini të njëjtë këtë vjeshtë.

KOMENTE